B 01 - Charakteristika 1. světové války
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
V ruské arm. docházelo ke vzpourám =) začaly se formovat dobrovolnické a národnostně jednotné útvary ze zajatců a nerusů. Na ofenzívě se podíleli pluky finské, lotyšské, zakavkazské, středoasijské i ČS. =) červenec 1917 b u Zborova (na Ukrajině), kde ČS střelecká brigáda dosáhla úspěchu.
Gen. Kornilov se pokusil po neúspěších v Pobaltí o ruský puč, chtěl svrhnout prozatimní vl.-taky mu ale nevyšel.Vtvořil tak výhodnou situaci pro bolševiky. =) „říjnová socialistická rev.“-v noci z 6.-7. listopadu (24-25. října)1917 zaútočili na Zimní palác (sídlo proz. vl.) a obsadili ho. Moc byla v jejich rukou. Největším státním orgánem se stal Všeruský sjezd sovětů a ten přijal „Dekret o míru“= požadavek zastavit v. bez nároků na fin. a územní odškodnění. Byla vytvořena i „Deklarace práv národů Ruska na sebeurčení)= vliv na nesamostatné národy.
1. vládou se stala Rada lidových komisařů v čele s Leninem. Byla nastolena krvavá diktatura proletariátu (vládly bolševické elity nad celou spol.) Trockij jednal o míru, ale neúspěšné. N armády však táhly na Petrohrad (zastaveni u Pskova a Narvy a vznikla legendao úspěšných bojích Rusů, takže se 23.2. slavil jako svátek Rudé arm.) =) Rusku šlo okamžité příměří. 3. března 1918 mír v Brestu Litevském s N (to mělo teď volné ruce k ofenzívě na Z a It. frontě). V beznaději se tak ocitlo i Rumunsko =) podepsalo následně také mír v Bukurešti s ústř. mocnostmi-poskytlo koncese na využití ropných polí a černomořských přístavů.
Wilson nyní shrnul válečné cíle USA do 14 bodů=) leden 1918 „ 14 bodů presidenta Wilsna“.
Konečná fáze
Krach Ruska byl ránou pro plány Dohody. Od r. 1917 (Korfské deklarace) se sbližovaly postoje Srbů a rakouských J Slovanů, kt. měli v úmyslu vytvořit společné Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Na toto území si totiž činila nároky It.
Poláci nechtěli místo Rusů zase N protektorát. Plány ČS nár. rady a Jihoslovanského výboru na rozbití R-U nebyly stále jednoznačně přijímány u Dohody. Brestlitevský mír posílil v N vědomí vítězství a to se sdružilo hl. ve Vlastenecké str. a ta se pak stala nejpočetnější a nejvlivnější v zemi.
N byli v obranném postavení-tzv. Siegfridově(Hindenburgově) linii. V březnu 1918 zahájili N ofenzívu mezi Arrasem a Remeší=Ludendorfova ofenzíva na F hl. město. R. 1918 vydal am. min. zahraničí Lanzig deklarace, ve kt. vyjádřil sympatie ke snahám národů R-U o dosažení nezávislosti. Reagoval tak na „Kongrespotlačených národů R-U“, kt. se kona v dubnu 1918 v Římě.
Podle Stalinovy dohody se stahovaly ČS legie z Ruska přes Sibiř a ve Vladivostoku měly být přepraveny na F frontu. Po cestě naráželi na provokace sovětů (Čeljabinský incident), což vyvolalo ozbrojený odpor a ČS se tak rozhodli postupovat na V vlastním pořádkem. Ovládli tak transibiřskou magistrálu+rozlehlá území.