Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 01 - Charakteristika 1. světové války

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Smrtí následníka trůnu R-U mon. spatřovala začátek svého konce. Srbsko se ocitlo v izolaci (krom Černé hory)-Řecko a Rum. by ho nepodpořilo a s Bulharskem byli ve stálém nepřátelství. R-U vydalo Srbsku ultimátum na šetření viníků, kt. Srbsko bylo nuceno uznat-krom hlavního požadavku=)mobilizovalo již svou armádu (připustilo, že se dopustilo porušení slibu o zachování přátelství z r. 1909. =)R-U přerušilo se Srbskem styky a vyhlásilo částečnou mobilizaci, stejně jako Rusko. VB a N se nedohodli a Vilém II. využil konfliktu k rozpoutání v. 28.7. 1914 vyhlásilo R-U válku Srbsku. Chybou pilit. jednání nebylo to, že by si přáli v., ale to, že si nepřáli mír, jen získávali čas. Jako první změnilo částečnou mobilizaci v úplnou Rusko (konec července).

=) 1.8. vyhlásilo N válku Rusku.

=) 3.7. -//- N v. F.

Belgie až do vypuknutí v. střežila svou neutralitu, garantovanou od vyhlášení samostatnosti v r. 1830 (to znamenalo strategickou nevýhodu pro F-měli v Belgii pevnost Maubeuge). Bel. byla ochotna i povolit N průchod valonským trojúhelníkem-na JV od řek Sambre a Meuse. Největší důvěru měla Bel. ve VB. F si však podporou VB jista nebyla. VB protestovala proti vstupu N vojsk na území Bel. z 3. na 4. 8. N si toho nevšímalo.

=) 4.8. VB vyhlásila N v.

=) Srbsko -//- v. N

=) R-U -//- Rusku

=) F+VB -//- R-U.

N se obávalo dlouhotrvající v. na více frontách. Sebedůvěru však čerpalo z plánu A. von Schlieffena z r 1905= „plán bleskové v.“, který do praxe uváděl náčelník N gener. štábu Helmuth von Moltke mladší. Ačkoli hlavní N síly rychle postupovaly Belgií do nitra F (Belg. vl. přesídlila do Le Havru a F do Bordeaux) nepodařilo se jim zničit jádro F-VB armád mezi Paříží a Verdunem= září 1914 b. na řece Marně- N zatlačeni zpět k řece Aisne, blitzkrieg nevyšlo. Novým N velitelem se tak stává –Falkenheym.

Následně v říjnu došlo k tzv. „běhu k moři“. Zákopová linie se tak protáhla od F města Soissons k průlivu La Manche.

N začali operovat na F a Belg. území a udrželi si důležité ponorkové základny Ostende a Zeebrugge. V říjnu dobyli Antverpy. Z frontu považovali za hl. bojiště sv. v. a měli zde i své sídlo hl. stanu (Lucemburk, Charleville-Méziére, Spa).

Pokusili se přejít přes řeku Iseru a Ypry do Calais= „flanderská bitva“-neúspěch.

Válka se mění v zákopovou, poziční (100km zákopů, ochrana před dělostřeleckým ostřelováním), velké lidské oběti, finance, útoky z obou str. bez větších úspěchů až do přelomu 1915-1916.

V březnu 1915 se F nezdařil pokus o průlom fronty v Champagni (gen. J. Joffre)a v létě ztroskotal N útok-b u Yper (N zde poprvé použili otravného plynu na bázi chlóru).

Důvodů, proč bojové akce uvízly tak záhy ve slepé uličce zákopové v. bylo více. Po dlouhou dobu nebyla žádná z válčicích str. schopna stupňovat prům. výrobu tak jako invenci vynálezů (mohutnější děla a minomety, účinější bojové plyny, rychlejší a větší letadla, rozsáhlejší bombardování, ruční granáty, první samopaly, plamenomety, tanky). Obrovské zásoby Au a valut v N bankách byly nanic, pokud za ně nebylo možno nakoupit a dovézt chybějící strategické suroviny. A v lednu 1915 byl v N zaveden přídělový systém na chléb.

Témata, do kterých materiál patří