Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 03 - Mezinárodní vztahy v meziválečném období

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (60 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Smlouva s Maďarskem byla uzavřena v roce 1920 v Trianonu.Stanovila ztrátu 70% maďarského území: . . . . . . . . Slovensko, Zakarpatská Ukrajina - ČSR . . . . . . . . Sedmihradsko, Banát - Rumunsko . . . . . . . . Chorvatsko, část Banátu - Království Srbů, Chorvatů a Slovinců . . . . . . . . Burgenland - Rakousko

Smlouva s Tureckem byla podepsána v roce 1920 v Sévres. Potvrdila rozpad Osmanské říše a ztrátu 4/5 území. Černomořské úžiny vešly pod mezinárodní kontrolu; bylo omezeno loďstvo a stanoveny reparace.

V roce 1919 byla uzavřena smlouva s Bulharskem v Neuilly. Pro Bulharsko znamenala ztrátu území ve prospěch východních sousedů (Rumunska, Řecka, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců).

Versailleský mírový systém nevytvářel pevné základy pro mír. Byl založen na mocenské převaze vítězů, vyvolával nespokojenost nejen v poražených zemích, ale i v zemích vítězných (např. Itálie). Ve Versailleském mírovém systému bylo také ustanoveno založení SN. Byla též vytvořena Malá dohoda (1920-21; spojenecká smlouva mezi RČS, Rumunskem a Jugoslávií pod patronací Francie). Polsko stálo mimo kvůli sporům o území (Těšínsko).

Washingtonská námořní dohoda

-též Dohoda pěti mocností (USA, GB, F, It, Jap.)

-stanovena povolená tonáž loďstev zúčastněných mocností (i letadlové lodě)

-má být zachován status quo v držbě námořních základen

Společnost národů

SN, angl. League of Nations, první mezinárodní organizace států pro zajištění míru a bezpečnosti - se sídlem v Ženevě. Vznikla 28.6.1919 v Paříži jako jeden z výsledků Verailleské mírové smlouvy. Zakládajícím dokumentem organizace byl Pakt společnosti národů, jenž vstoupil v platnost v roce 1920 a jenž členské státy zavazoval především k dodržování mezinárodního práva a k mírovému řešení mezinárodních konfliktů. SN měla 3 hlavní orgány: Shromáždění, složené ze zástupců všech členských států, Radu, tvořenou stálými a volenými (dočasnými) členy, a stálý sekretariát v čele s generálním tajemníkem. Počet členských států značně kolísal - pohyboval se mezi 35 až 70. Československo bylo členem organizace po celou dobu její existence. SN byla po celou dobu existence ovládána Francií a Velkou Británií. USA zakládací pakt nikdy neratifikovaly a to i navzdory tomu, že patřily k hlavním iniciátorům založení organizace. Činnost SN byla značně neefektivní. Organizace nedokázala zastavit vojenskou agresi Itálie, Německa a Japonska ve 30. letech, zabránit uzavření Mnichovské dohody, anšlusu Rakouska a konečně i vzniku 2. světové války. SN byla formálně rozpuštěna v dubnu 1946, fakticky však přestala fungovat už počátkem roku 1940. Nástupkyní SN se stala Organizace spojených národů.

1921 Polsko-francouzská vojenská aliance, rusko-polská válka končí rižským mírem

Téhož roku vytvořen samostatný irský stát

Témata, do kterých materiál patří