Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 10 - Charakteristika základních ekonomických jevů v meziválečném období

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (52.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Poválečná hospodářská krize 1921-1923:

Krizi 1921-23 se vzestupný trend průmyslové výroby zastavil. Průběh krize zostřila mimo jiné také deflační měnová politika vlády v letech 1922 a 1923. Do důsledku se v tomto období projevily problémy poválečné výroby, slabá konkurenceschopnost našeho zboží na zahraničních trzích. Nabídka převýšila poptávku, koupěschopnost obyvatelstva klesla v důsledku omezování výroby a nezaměstnanosti. Deflace byla výhodná pro věřitele, zejména pro nejsilnější finanční skupiny Živnobanky a pro všechny odvětví, které potřebovala dovoz (za korunu bylo možné v zahraničí koupit více než dříve). Těžké důsledky mělo toto opatření pro ta odvětví, která byla závislá na exportu zboží – to zdražilo a stalo se neprodejným.

Po překonání bezprostředních důsledků deflace se ovšem objevily pozitivní rysy – především posílení čsl. měny v zahraničích stycích.

Stabilizace ekonomiky a přechod ke konjunktuře 1924-1929:

Konjunktura 2. poloviny 20. let byla nastartována předchozím obdobím (nostrifikace, silná měna). Oživení začalo podněcovat obnovu a modernizaci výrobních zařízení podniků a nové investice do výroby působily velice pozitivně na technické vybavení výrobních podniků (zavádění elektromotorů a elektrifikace): racionalizace.

Racionalizaci provázely též změny v organizaci výroby, v oblasti řízení, se zaváděním moderních způsobů – např. zaváděním pásové výroby, zvyšování motivace. Šlo o využívání dokonalejší metody řízení ekonomiky, podniků (především v strojírenském, elektrotechnickém, kovozpracujícím průmyslu).

V pozadí úspěšného rozvoje hospodářství a podnikání ve 2. polovině 20. let stál již zformovaný český kapitál a také kapitál zahraniční (především anglický a francouzský).

Období hospodářské krize 1929-1933:

Celosvětová hospodářská krize, která začal panikou na newyorské burze v pátek 24. 10. 1929, se USA postupně rozšířila dál. Zhroutila se mezinárodní finanční soustava, rozpadl se mezinárodní volný obchod, který přecházel na clearing.

Zpočátku krach na newyorské burze nevzbudil v ČSR příliš velkou pozornost a krize se ani v roce 1930 neprojevila velkou měrou. Velkých podnicích doznívala konjunktura. V zemědělství však byla situace hroší. Celosvětový mírný pokles cen 2. poloviny 20. let se změnil v prudký pád. Ke konci 1929 a v r. 1930 se v ČSR ohlásily první těžkosti v odbytu zboží. Krize začala exportními potížemi u textilu, skla a keramiky. Později, ale o to prudčeji, snížily též výrobu podniky železářské, báňské a silně ochromeno bylo stavebnictví. Poměrně nejlépe prošly hospodářskou krizí podniky chemického průmyslu, elektrárny, a Baťův koncern. Situace v českých zemích a průběh krize byl oproti jiným průmyslovým zemím zpožděn – jako kulminační bod bývá uváděn březen 1933.

Témata, do kterých materiál patří