Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 11 - Charakterisitka základních ekonomických jevů v době po druhé světové válce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (68.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

III.pětiletka (1961-1965)

Přesáhla reálné možnosti čsl.ekonomiky, proto se jí také říká "plán ekonomické katastrofy". Režim se snažil o souběžné zvýšení výroby a snížení nákladů. Navíc musel zvýšit výdaje na vojenství kvůli zhoršené mezinárodní situaci (karibská krize 1962).

Ota Šik – reformní komunista, ekonom a člen ÚV KSČ

Snažil se spojit plánované hospodářství se samostatností podniků. Pro své smělé plány získával také čelné představitele KSČ (A.Novotný). Roku 1965 byla Šikova reforma úspěšně uvedena do praxe v některých podnicích. Na jeho stranu se přidávali další funkcionáři. S nastálým uvolněním poměrů v hosp., spojeným s částečnou demokratizací společnosti, sympatizovala také veřejnost. Méně již Velký bratr.

V dubnu 1968 přijat Akční program KSČ. Ve vedení strany tehdy stál oblíbený A.Dubček. Hl.bodem programu se stala snaha demokratizovat politický život, v němž měla hrát nadále dominantní roli komun.strana. Cílem reformních komunistů bylo také uvést Šikovu reformu do praxe v širším měřítku. Všem obrodným a reformním snahám učinil konec srpen 1968, kdy došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy na čsl.území .

Období tzv.normalizace znamenalo zpřísnění kádrové politiky a pro mnoho odpůrců invaze vyhazov ze zaměstnání spojený s perzekucí ze strany StB. V ekonom. i spol.vědách došlo k návratu k dogmatům ideologie marxismu-leninismu.

V.pětiletka (1971-1975)

Přinesla ekonom.vyrovnání rozdílů mezi čes.zeměmi a Slovenskem, zvýšení výroby spotřebního zboží a potravin. Roku 1971 byl v rámci RVHP přijat komplexní program socialistické ekonomické integrace – kvůli centralismu jednotlivých zemí nebyl téměř účinný.

VI.pětiletka (1976-1980)

Stanovila pomalejší tempo hosp.růstu. Mezinárodní obchodní bilance (saldo) byla kvůli minimálnímu vývozu pasivní. Snížila se také reálná kupní síla obyvatel.

80.léta (ti z nás, co mají velmi dobrou paměť, si jejich konec pamatují )

na jejich počátku byl připraven dokument s názvem "Soubor opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství po roce 1980". Tento pokus o reformu, jenž měl přinést zkvalitnění výroby a zefektivnění práce se dostal pouze do roviny teoretických úvah.

VII.pětiletka (1981-1985)

V rámci ní byly zredukovány státní investice, poklesla hodnota výrobků (pouze hrozivá 2% našich výrobků tehdy dosahovala světové úrovně). Ve větší míře se objevovala šedá ekonomika, rozkrádání státního majetku jednotlivci, atd.

S nástupem M.Gorbačova do čela SSSR nastaly postupné změny k lepšímu. V obd.perestrojky (přestavby společnosti) se sovět.komunisté řídili mottem: „Urychlení ekonom. a soc.vývoje je nereálné bez reformy hosp.mechanismu.“ Jako reakce na události v SSSR došlo roku 1987 v ČSR k pokusu o ekonomickou reformu (na způsob Rozsypalovy z 50.let). Reforma nesla název "Zásady přebudování hospodářského mechanismu ČSFR".

Témata, do kterých materiál patří