Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 07 - Stěžejní otázky vnitřní politiky Československa ve dvacátých letech

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (65.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- oděvnictví – Prostějov, Cheb, Praha

- zbrojovky - Zbrojovka Brno, Vsetín, Uherský Brod

- automobilový prům. - Škoda Mladá Boleslav, Tatra Kopřivnice

- potravinářský prům. – cukrovary: Polabí, Haná, pivovary: Plzeň, Olomouc, Hanušovice, Černá Hora

Sociální politika

Sociální zákonodárství a vládní nařízení sociální povahy se po roce 1918 změnilo v lavinu a získalo podstatně větší roli. Změnily pracovní dobu na osmihodinovou, poskytly podporu v nezaměstnanosti. 1. dubna 1925 vstoupil v platnost tzv. gentský systém, který stanovil státní podporu nezaměstnaných na výši odborového příspěvku. Stát zlepšil podstatně úrazové a nemocenské pojištění, přísně omezil práci dětí a prosadil prvky tovární samosprávy.

Od roku 1924 a 1925 se náplní sociální činnosti stalo jejich uplatňování. Smysl zákona připoutával na jedné straně odbory k státní sociální politice a na druhé soc. politiku k odborům. Větší důraz byl kladem na uzavírání kolektivních smluv.

Dodržování 8-hodinové pracovní doby bylo občas běžně porušováno. Pozornost se soustředila na nový požadavek – uzákonění placené dovolené. Návrhy existovaly už za poválečné krize. Nakonec byl přijat až v roce 1925. Po ročním nepřetržitém zaměstnání dával nárok na šest dní dovolené a po 15 letech osm dní. Zásahy státu do mezd byly jen občasné a celkem neúspěšné. Týkalo se to i práce žen, které byly hůře placeny, přestože pracovaly alespoň srovnatelně s muži.

Velkou kapitolou se stal boj o sociální pojištění. Existoval zákon o nemocenském pojištění, a zároveň působila řada pojišťoven a nemocenských pokladen. Podpora byla udělována v nemoci trvající déle než 3 dny a dala se natáhnout až na rok. Byla vymezena asi dvěma třetinami hrubého výdělku. Ženy dostávaly podporu šest neděl pře a po porodu. Lékařská péče v nemoci a při porodu byla pro ně bezplatná.

Důležité bylo i invalidní a úrazové pojištění, protože docházelo k zraněním s trvalými následky, řešily se problémy tzv. starodůchodců, zvláštní měl osud zákon o starobním pojištění osob samostatně hospodařících, který byl přijat 1925, ale nikdy nevzešel v platnost.

Roku 1926 vešel v platnost zákon o starobním pojištění. Spojoval v jeden systém i důchody invalidní, vdovské a sirotčí, takže snesl ostrou kritiku a náležel mezi nejlepší i v mezinárodním srovnání. Přesto byly později problémy s jeho novelizací, následovaly ostré scény v parlamentě, demonstrace. Nakonec stejně prošla.

Úroveň bydlení patřila k dalším problémům, protože bytů bylo málo a často nedostatečné úrovně. Spousta bytů neměla příslušenství, koupelnu měla asi jen 1/5 všech bytů. V letech 1921 – 1925 bylo postaveno přes 21 000 rodinných domků a roku 1928 více než 100 000 bytů. Na obojí stát poskytoval půjčky a příspěvky.

Témata, do kterých materiál patří