Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 07 - Stěžejní otázky vnitřní politiky Československa ve dvacátých letech

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (65.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Roku 1926 byla uzavřena dohoda o vytvoření vládní koalice mezi českými a německými agrárníky a klerikálními stranami. Na základě této dohody vznikla vláda, ve které nebyly sociální demokraté ani národní socialisté („vláda panské koalice“ - národně demokratická strana a Hlinkova ľudová strana). Tato vláda znamenala posun doprava. Byla přijímána opatření (znamenající oslabení demokracie) - okresní a zemská zastupitelstva z 1/3 jmenovala vláda a ze 2/3 byla volena. Některé skupiny obyvatel neměly volební právo (vojáci a četnictvo). Prodloužila se délka vojenské služby, zhoršila se sociální situace (pokusy rozpustit KSČ). V roce 1929 byl pořádán 5. sjezd KSČ (bolševizace) - „Tam se naučíme, jak Vám zakroutit krkem“. KS byla proti buržoazii a vládě.

Roku 1927 se konaly třetí prezidentské volby (1918, 1920, 1927), v nichž byl znovu zvolen T. G. Masaryk. Roku 1929 Švehla odstoupil pro nemoc, dostal přezdívku „státník“ (zájmy státu). Na jeho místo nastoupil František Udržal, z vlády vystoupila Hlinkova ľudová strana, jeden z jejích předáků Vojtěch Triska byl obviněn z vlastizrady a odsouzen k 15ti letům vězení. To přispělo ke zhoršení vztahů mezi Českem a Slovenskem. Roku 1929 se znovu konaly volby, KSČ byla až na 4. místě (důsledkem 5. sjezdu 3/4 členů vystoupily). Vlády v letech 1929 - 1938 se nazývaly vlády široké koalice.

Hospodářství

Problémy:

Vládní úkoly musely být zaměřeny na takové otázky, jako bylo urychlení dodávky nedostatkových surovin a přestavbu výroby na nejnutnější potřeby běžného denního života. Přímo katastrofální byl nedostatek paliv, bez kterých nebylo možné rozvinout průmyslovou výrobu. Problémem bylo „rozčlenění“ staré monarchie a tím zpřetrhání vazeb v zajišťování surovin i odbytišť.

K tomu se přidružila poválečná inflace, která se objevovala až do poloviny 1921.

Nedošlo k modernizaci (3/4 průmyslové výroby orientované na vývoz) - konkurenční boj s Německem, nedařila se industrializace Slovenska.

Československá ekonomika zatížena dluhy z války (ČSR platila příspěvek za osvobození, převzala část dluhů Rakouska - Uherska).

Katastrofální poválečná situace v hospodářství se v polovině 20.let stabilizovala.V letech 1924-1929 nastala konjunktura (vzestup). Republika se však stále potýkala s potížemi způsobenými nerovnoměrností hospodářské úrovně jejích částí (průmyslově vyspělé oblasti českých zemí x zaostalé agrární Slovensko a Podkarpatská Rus).

Československo patřilo k nejvyspělejším a nejprůmyslovějším oblastem bývalého R.-U. Po vzniku ČSR byla nařízena tzv. nostrifikace akciových společností (firmy musely přenést své sídlo na naše území), přesto zůstala převážná část kapitálu v rukou Němců. Původně zemědělsko-průmyslový charakter země se na konci 20.let měnil na průmyslově zemědělský. Úroveň zprůmyslnění se však na Slovensku a Podk. Rusi podstatně snižovala.

Témata, do kterých materiál patří