Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 07 - Stěžejní otázky vnitřní politiky Československa ve dvacátých letech

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (65.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

C 7) Stěžejní otázky vnitřní politiky Československa ve dvacátých letech

Československá republika vznikla dne 28. října 1918 sepsáním Washingtonské deklarace. Češi a Slováci se chtěli odtrhnout od Rakousko – Uherské monarchie kvůli nedodržování národních práv Habsburky. Prvním československým prezidentem se stal Tomáš Garrigue Masaryk a vládu převzal Národní výbor. Samostatná republika byla vyhlášena téhož dne na Václavském náměstí, tzv. „muži 28. října“ - pány Švehlou, Rašínem, Soukupem a Vavro Šrobárem.

Samostatnost Československa byla potvrzena Versaillskou mírovou konferencí a ČSR se stala součástí Versaillského mírového systému.

První premiér Karel Kramář (do 8.července roku 1919)

Ministr financí Alois Rašín (zavražděn v roce 1923)

Ministr zahraničí Edvard Beneš

Ministr vojenství Milan Rastislav Štefánik (zahynul 4.května roku 1919)

Za období První republiky (1918 – 1938) pod ČSR patřilo:

Čechy (Země česká), Morava (Země moravská), České Slezsko (Země slezská), Slovensko (Země slovenská/Krajina slovenská), Podkarpatská Rus (Země podkarpatoruská; dnes ukrajinská Zakarpatská oblast)

Formování československých hranic

Problémy nastaly na hranicích s:

1) Německem a Rakouskem

- byly stanoveny na základě historického vývoje - potvrzeny ve Versailles (s Něm.) a v Saint Germain (s Rak.)

- pokusy o odtržení německy mluvících oblastí (pohraničí) a o vytvoření čtyř provincií, které měly být připojeny k Rakousku (později k Německu)

- provincie: Sudetenland, Deutschböhmen, Böhmerwaldgau, Deutschsüdmähren

- prosinec 1918 - pohraniční oblasti vojensky obsazeny - střety mezi vojáky a obyvateli

- od Německa jsme dostali Hlučínsko, od Rakouska Vitorazsko a Valticko

2) Maďarskem

- nebyly historicky dané; Beneš podal na Pařížské konferenci návrh, který byl přijat smlouvou v Trianonu 1920

- Maďaři museli vyklidit Slovenské pohraničí (také Podkarpatskou Rus) -> nepokoje -> vojenský zásah (ČSA, Rumunská armáda, policie) -> po porážce Maďarské republiky rad a Slovenské republiky rad dochází ke stabilizaci poměrů

- Otázka byla, co s Podkarpatskou Rusí, která původně patřila k Uhrám. Buď se mohla připojit k Maďarsku, Ukrajině nebo k ČSR. Dne 12. 11. 1918 v Americe dohoda Rusínů s TGM o připojení k čsl. státu - potvrzeno na shromážděni v Užhorodě, proběhlo 10.10.1919.

3) Polskem

- spory o Těšínsko - v lednu 1919 obsazeno československou armádou, došlo k bojům, velmoci nakonec rozhodly o rozdělení území

- 1920 Pařížská smlouva – Těšínsko rozděleno na dvě části, jedna část připojena k Polsku a druhá, trochu větší, k Československu

Vnitřní problémy

Velké rozdíly v úrovni hospodářské a sociální vyspělosti mezi západními zeměmi a těmi východními (Slovensko a zejména Podkarpatská Rus). Absence významných průmyslových odvětví – textilní, strojírenský, sklářský, těžba. Velké nedostatky byly také ve školství, chyběly vysoké školy a odborné střední školy. Do oblastí Slovenska a Podk. Rusi přijížděli lékaři, úředníci a policisté z Čech za účelem pomoci a rozšíření odborných znalostí. V roce 1919 byla založena Bratislavská universita a o rok později Národní divadlo coby odrazové můstky slovenské vzdělanosti a kultury.

Témata, do kterých materiál patří