Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakteristika nedestruktivní archeologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.65 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nedestruktivní postupy je možno členit podle různých hledisek. Za účelné považujeme vymezit čtyři širší oblasti s celkem zhruba dvanácti základními druhy nedestruktivních metod; sama kategorizace postupů ovšem není pro jejich aplikaci rozhodující. K první skupině, tj. metodám „dálkového průzkumu“ Země (anglickým termínem remote sensing) počítáme především (1) analýzu družicových snímků, (2) analýzu kolmých leteckých snímků a (3) vizuální prospekci z nízko letícího letounu. Družicové a kolmé letecké snímky zpravidla nejsou primárně pořizovány k archeologickým účelům, avšak za příhodných okolností na nich lze dodatečně zjistit pro archeologii významné informace. Naproti tomu prospekce z nízko letícího letadla je podmíněna účastí archeologa a identifikací hledaných objektů „v reálném čase“. Výsledkem jsou zpravidla tzv. šikmé dokumentační snímky.

Další oblast metod vychází z povrchového měření fyzikálních a chemických vlastností povrchových vrstev terénu. Je o okruh (4) geofyzikálních metod, k nimž můžeme přiřadit i použití (5) detektorů kovů, a (6) geochemických metod, zabývajících se chemickou analýzou odebraných vzorků zeminy.

Do třetí kategorie patří metody povrchového archeologického průzkumu a vzorkování povrchových vrstev. Jde o (7) povrchový průzkum či výzkum antropogenních tvarů reliéfu, např. mohyl, valů, plužin atd. Je-li průzkum doplněn o přesnější měření polohy objektů a výškopisu terénu, můžeme hovořit o tzv. geodeticko-topografickém průzkumu. Při povrchovém průzkumu lze do určité míry využít i (8) poznatky geoindikační botaniky, sledující změny vegetačního pokryvu způsobené někdejší činností člověka. Běžnou metodou je dále (9) povrchový sběr artefaktů a ekofaktů.

Jako čtvrtou oblast chápeme postupy, které umožňují (10) vyhledat a/nebo (11) ovzorkovat vrstvy antropogenního původu, a to pomocí vrtů, mikrovrypů nebo vzorkovacích sond. Větší vyhledávací sondáže (12, např. rýhování) patří technicky spíše již k postupům destruktivním, pokud však probíhají v plošně omezené míře a při dodržení určitého vzorkovacího postupu, mají po metodické stránce mnoho společného s postupy nedestruktivními.

Témata, do kterých materiál patří