Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Numismatické prameny ke starší i mladší době římské

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.59 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Dost často se na našem území setkáváme s tzv. drobnými hromadnými nálezy, tj. se soubory, které obsahují 2 až 4 mince. U těchto nálezů je problémem zjistit, zda-li se jedná o uměle spojené jednotlivě nalezené mince nebo o část většího celku.

Depoty římských mincí jsou na českém území zastoupeny ve srovnání s jinými regiony, např. s územím Polska, jen velmi slabě. Nepochybně obětní charakter měl soubor nejméně 35 mincí objevených v roce 1879 při čištění minerálního pramene v Teplicích. Užití mincí jako obětin je známo, např. z prostředí severoevropských germánských obětišť.

Jedním z nejdůležitějších svědectví o rozšíření a užívání římských mincí Germány jsou jejich nálezy v areálech sídlišť. Zatím jen ojediněle známe případy, kdy byly mince objeveny přímo v zahloubených objektech – např. as Hadriana z Vysokého Veselí, denár Vespasiana ze Záluží či antoninian Gordiana III. z Nového Bydžova-Chudonic. Téměř na třech desítkách lokalit však byly římské mince objeveny v povrchových vrstvách ornice. V posledních letech přibývá nálezových mincí zvláště na lokalitách, kde byl použit při průzkumu detektoru kovů. Značné procento objevených mincí zůstává v soukromých sbírkách, aniž by je bylo možné zdokumentovat.

Nálezy římských mincí v hrobech jsou v Čechách zatím vzácné. Skutečně ověřený nález mince ze žárového hrobu v Čechách znám pouze jediný – probitý antoninian Galliena z hrobu v Plotištích n. Labem. Nepočetné jsou také nálezy mincí v kostrových hrobech. Řada mincí nepochází přímo z hrobů, ale z areálů pohřebišť. S ohledem na značné množství prozkoumaných žárových hrobů z doby římské v Čechách se zdá, že mince sloužily jako hrobové milodary jen zcela výjimečně a patrně neodrážejí skutečné postavení importovaných římských mincí ve společnosti.

3. ztrátové mince - drtivou většinu nálezů římských mincí z českého území reprezentují nálezy jednotlivých (tzv. ztrátových) mincí. Právě nálezy tzv. ztrátových mincí jsou nepřímým svědectvím množství a intenzity přílivu římských ražeb na české území. Nálezy mincí v horských oblastech, v blízkosti tras dodnes užívaných komunikací, např. hromadný nález z Folmavy.

Témata, do kterých materiál patří