Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Rozdíl mezi pozitivismem a naturalismem

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.65 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

V USA se antropologie vyvíjela v Boasově linii – ta na rozdíl od UK tradice silně ovlivněné Malinowskym se soustředila na sběr dat o mizících kulturách. Z metodologického hlediska byl Boasův přístu eklektický – kombinoval interview a pozorování s analýzami historických textů, folkloru, archeologických materiálů, oral history, atd. Když americká antropologie překonala tuto etapu (salvage phase) vynořili se 2 cesty:

  1. následovat koncept Malinowského – zúčastněné pozorování současných primitivních skupin (M.Mead)

  2. pozorování v rámci USA – např. indiáni skrze otázku akulturace – (méně obdivovaná cesta)

Podobně jako difuzionismus, i koncept akulturace snižuje kontrast mezi tady (doma) a tam (terén), stejně jako odmítá koncept úplné cizosti (otherness). Např. Radinova studie ukázala, že nejen vysokoškolsky vzdělaný antropolog může nasbírat potřebná data (zaměstnal pojišťováky a makléře), a pracoval v mnoha lidech, protože to byl velký výzkum a chtěl zaměstnat nezaměstnané).

Gupta a Ferguson navrhují nedržet se stále zajetého modelu Malinowského a také hledat to zajímavé na metodologiích v jiných antropologiích, v jiných částech světa.

Témata, do kterých materiál patří