Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ústavněprávní dějiny novověku – přednáška 7.11. - Sovinský

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Volební obvod

Může být stanoven jeden celostátní, ulehčuje situaci rozdělování mandátů a navíc je to systém velmi rovný. Ale poněkud oslabuje regionální vazbu mezi kandidáty a voliči. Jeden volební obvod je např. na Slovensku pro poslaneckou sněmovnu.

Počty mandátů mohou být stanoveny zákonem/mandátovým číslem; také může být mezistupeň – použití počtu občanů Republiky, vydělím počtem mandátů, který chci rozdělovat a vznikne mandátové „mezičíslo“

  • 1946 – 300 mandátů mezi 3 země

Aplikace volebního čísla

Slouží k provedení skrutinia.

Je to počet hlasů, které musí získat politická strana, aby získala jeden mandát.

Musí se spočítat pro příslušný volební obvod.

Nejjednodušší metoda je Hareova metoda – vezmou se počty hlasů obvodů pro všechny hlasy postupující do poslanecké sněmovny a dělí se počtem mandátu obvodu. Pak se zjišťuje, kolik má strana mandátů v obvodu.

Dělení ale způsobuje zbytky, takže vznikají nerozdělené mandáty.

Zpravidla se beze zbytku nepodaří rozdělit všechny mandáty. Pro snížení zbytku se dá použít druhé skrutinium, nebo jej sníží uměle matematicky pomocí HagenBach Bischoffovy metody, tím se sníží počet převáděných hlasů pro druhé skrutinium.

Volby v Československu

Volilo se do dvoukomorového národního shrom. Používalo se volební číslo. Konala se dvě volební skrutinia, počet mandátů byl stanovený zákonem. Druhé, případně třetí skrutinium se konalo pro celou ČSR. Nebyla stanovena žádná klauzule.

První skrutiunium – Hare

Druhé – Hagenbach Bischoff

Používaly se přísně vázané kandidátní listiny.

Byla stanovena volební povinnost pro aktivní volební právo, vynucována krátkým vězením/pokutou. Volební právo bylo považováno za specifický výkon veřejné služby.

Právní úprava voleb

Základ je v ústavě; volební řád pro poslaneckou sněmovnu, senát. 300 poslanců na 6 let a 150 poslanců na 8 let.

  • 1920( 25 a 35) – po celém ČSR s výjimkou Podkarpatské Rusi (tam až 1924), sporných území (Těšínsko, Spiš), malá nedávno inkorporovaná území. První skrutinium se koná ve volebních krajích, jejichž velikost je stanovena zákonem, použita Hareova metoda – vysoký počet mandátů se musel převést do druhého skrutinia, kam se převedou všechny zbytky a nerozdělené mandáty z celého ČSR. Ve druhém skrutiniu Hagenbach Bischoff.

Úprava třetího skrutinia: musela se zajistit ochrana menšin. První skrutinium se nemění, ve druhém se počítá, kolik mandát se bude rozdělovat (zbytkovky z celé ČSR děleno prostým průměrem volebních čísel všech volebních obvodů) Vezmou se politické strany, které pstoupily do dvojky – 1. skupina stran na jejichž kandidátkách se vyskytuje vysoký počet příslušníků národnostních menšin a 2. skupina jsou strany se československými kandidáty. Totéž se provede s politickými stranami, které do druhého skrutinia nepostoupily 4 skupiny I, II, A, B,

Témata, do kterých materiál patří