Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1.Trojfázové obvody

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.7 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Trojfázové obvody

Motivace Po prostudování této kapitoly budete umět
  • modelovat trojfázový zdroj a trojfázovou zátěž

  • vymezit souměrný zdroj a symetrickou zátěž

  • vytvořit trojfázovou soustavu napětí a rozlišovat sled jejich fází

  • definovat vyváženou soustavu napětí

  • vymezit podmínku optimálního provozu trojfázového zdroje

  • vysvětit princip činnosti alternátoru a točivého magnetického pole

  1. Prvky trojfázového obvodu

Trojfázový obvod vznikne principiálně spojením trojfázového zdroje a trojfázové zátěže vedením. Zdroj i zátěž mohou být zapojeny různým způsobem. Klasickým trojfázovým zdrojem je alternátor v elektrárně, jehož střídavá napětí jsou dostupná spotřebitelům elektrické energie po transformaci a přenosu energie vedením v podobě trojfázové soustavy napětí, která může být tří nebo čtyřvodičová. V technické praxi se střídavá napájecí soustava historicky prosadila pro své výhodné vlastnosti i snadnou výrobu, rozvod a spotřebu elektrické energie. Jejímu rozšíření napomohl i jednoduchý způsob vytváření točivého magnetického pole a masově využití trojfázového asynchronnímu motoru v průmyslu. Pro úplnost poznamenejme, že trojfázové obvody patří mezi vícefázové střídavé obvody.

  • Trojfázový zdroj

Trojfázový zdroj modelujeme zapojením tří jednofázových zdrojů napětí zpravidla s harmonickými časovými průběhy (funkcemi) obecně charakterizovanými parametry: amplitudou , kmitočtem nebo periodou a počáteční fází napětí Parametry harmonické funkce mohou být obecně různé, je ale výhodné, aby jejich amplitudy byly shodné, měly stejné kmitočty a stálý fázový posun mezi po sobě následujícími časovými průběhy fázových napětí viz obr. 1.1. Takovýto zdroj potom nazýváme souměrný, stejně jako napěťovou soustavu, kterou je v praxi zvykem označovat efektivní hodnotou sdruženého napětí, viz dále a hodnotou kmitočtu.

Technickou realizací trojfázového zdroje je trojfázový alternátor na obr. 1.2, což je střídavý generátor se soustavou vinutí natočených o 120° elektrických, ve kterých se následkem časové změny magnetického toku vyvolané rovnoměrným otáčivým pohybem stejnosměrného elektromagnetu indukují napětí stejného kmitočtu vzájemně posunutá o úhel resp. 120°. Úhlový kmitočet indukovaných napětí je v našem případě přímo daný úhlovou rychlostí otáčejícího se elektromagnetu, protože natočení elektromagnetu o jednu otočku odpovídá jedna perioda indukovaných napětí.

Poznamenejme, že v teorii elektromagnetického pole je magnetický tok v homogenním magnetickém poli definovaný skalárním součinem vektorů magnetické indukce B a plochy S. Platí pro něj Φ(t) = B·S = B·n·S =Β S cos(α) =Φm cos(ω t), kde α označuje úhel mezi vektorem indukce B normálou plochy n. Změnu magnetického toku procházejícího rovinami závitů vinutí dΦ/dt tak můžeme interpretovat buď z pohledu pozorovatele spojeného s elektromagnetem, jako následek změny vektoru plochy S v čase, nebo z pohledu pozorovatele spojeného s trojfázovým vinutím generátoru jako následek změny vektoru magnetické indukce B v čase. Je-li tedy osa magnetu kolmá k rovině závitů vinutí, neindukuje se ve vinutí napětí, což je i případ vinutí A – A‘alternátoru na obr. 1.2, protože pro indukované napětí ve vinutí A – A‘ platí uA = ωΦm sin(ω t), což odpovídá α = 0 °, kdy tok Φ(t) má kladné maximum.

Témata, do kterých materiál patří