Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geodezie_-_tahak2

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (167 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Přesná nivelace PN – přesná nivelace slouží k měření v III. a IV. řádu výškového bodového pole a v plošných nivelačních sítích. Technologie přesné nivelace je stanovena "Nivelační instrukcí". V ní je také znatelný kvalitativní skok mezi III. a IV. řádem VBP. Pořad přesné nivelace musí být vždy obousměrný tzn. Musí být provedeno měření tam a zpět. Citlivost nivelační libely je stanovena na 20,6˝/2mm - 41˝/2mm v koincidenční úpravě. Stativ přístroje musí být pevný. Latě jsou nutné invarové s jednou nebo dvěma stupnicemi. Pro III.řád musí být k lati připevněna libela a je nutné mít opěrky, dále je nutné, aby přístroj byl vybaven optickým mikrometrem (nasazovacím nebo jako součást přístroje). Délka laťového metru se provádí přímo při měření tzv. polní komparace respektive ve zkušebně pro IV. řád. Rozměřování délek záměr se provádí pásmem respektive tkaninovým pásmem nebo provázkem (jde nám o stejné záměry). Musí být sudý počet sestav v pořadu, používáme dvě latě. Eventuální lom pořadu se provádí pouze v podložce nikoli v přístroji. Z toho plyne nutnost přímých sestav. Připojovací a kontrolní měření se provádí na body min. 1km vzdálené respektive na nejbližší body při měření nižší přesnosti. Připojovací body musí být minimálně téhož řádu jako body výchozí. Maximální délka záměry je 40m respektive 50m. Minimální výška záměry nad terénem je 50cm respektive 40cm. Při dvojím čtení je dovolen rozdíl od konstanty 0,1mm (±2 jednotky) respektive 1mm. Povolený rozdíl od konstanty v sestavě je 0,2mm respektive 1,5mm. Naměřené výšky se uvádí na desetiny milimetru respektive na mm při nižší přesnosti. Oprava z tíže se zavádí pro III. řád vždy jinak jen pro převýšení větší než 50m ∆h > 50m. Mezní odchylky mezi naměřeným a daným převýšením se uvádí pro oddíl 1∆max = 2mm + 3 · √ Rkm [mm] respektive 1∆max = 2mm + 5 · √ Rkm [mm]. Pro úsek je mezní odchylka 2∆max = 2mm + 3 · 3√ R2km [mm] respektive 2∆max = 2mm + 5 · 3√ R2km [mm]. Mezní odchylky mezi převýšením měřeným tam a zpět se uvádí pro oddíl 3∆max = 3 · √ Rkm [mm] respektive 3∆max = 5 · √ Rkm [mm]. Pro úsek je mezní odchylka 4∆max = 3 · 3√ R2km [mm] respektive 4∆max = 5 · 3√ R2km [mm]. První je vždy uváděno kritérium pro přesnější variantu PN.

Technická nivelace TN Technickou nivelací bychom měli vždy určit nějaký nový výškový bod. Při nivelaci, a to platí obecně, je nutné vyznačit v jakém výškovém systému je měření prováděno např. "Bpv", "Jadran", "lokální", atd. Musím vždy vycházet ze dvou ověřených nivelačních bodů. Technickou nivelaci ještě dále dělíme podle přesnosti na TN s normální přesností NP a TN se zvýšenou přesností ZP. TN se zvýšenou přesností se používá pro vodohospodářské účely a pro měření v podrobném výškovém bodovém poli. TN s normální přesností se využívá pro běžné technické práce. Směrnice pro TN udává tyto požadavky na práci v technické nivelaci. Přístroj musí být zvětšení z ≥ 16x, citlivost libely je udávána v mezích 60˝/2mm - 80˝/2mm nebo odpovídající kompenzátor a poloměr výbrusu libely má být 7 - 5m. Podložky se mohou používat lehké, i když pro zvýšenou přesnost je lépe použít podložek těžších. Maximální délka záměry je 120m respektive 80m pro zvýšenou přesnost. Lépe je volit záměry 60 až 80m respektive 40 až 50m s ohledem na sklon terénu. Stativ pro TN NP může být skládací, pro ZP pevný. Při zvýšené přesnosti je nutné měřit nivelační pořad 2x. Buď tam a zpět nebo lze měřit s podložkou se dvěma výstupky. Třetí možností je měření se změnou horizontu přístroje. Pro měření s normální přesností stačí měřit 1x. Maximální délka pořadu je 3 - 5km. Minimální výška záměry nad terénem je 0,4m respektive 0,5m. Je povolen volný pořad i vložený mezi dva nivelační body. Přesnost měření se řídí převážně účelem prací. Je stanovena maximální povolená odchylka mezi daným (rozdíl nadmořských výšek daných bodů) a naměřeným převýšením (při zvýšené přesnosti jde o průměr ze dvou měření) 1∆max = 40 √ Rkm [mm] respektive 1∆max = 20 √ Rkm [mm] pro zvýšenou přesnost. Pro porovnání měření tam a zpět slouží maximální povolená odchylka 2∆max = √ 2 · 40 · √ Rkm [mm] respektive 2∆max = √ 2 · 20 · √ Rkm [mm]. Přitom je nutné nejdříve porovnat měření tam a zpět a až potom jsme oprávněni k výpočtu průměru. Ten potom porovnám s převýšením daným.

Témata, do kterých materiál patří