Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geodezie_-_tahak2

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (167 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1. Které zobrazovací soustavy (souřadnicové systémy) platily v našich zemích před zavedením systému JTSK?

Československá jednotná trigonometrická síť katastrální (JTSK) budovaná v letech 1920-1957 především z časových a technických důvodů neobsahovala nová astronomická měření ani geodetické určení základen. V některých částech území byly převzaty i osnovy měřených směrů z druhé vojenské triangulace (1862-1898). Z této triangulace byl též nepřímo určen rozměr a umístění JTSK na Besselově elipsoidu výpočtem koeficientů Helmertovy transformace z vybraných 42 identických bodů. Tento způsob zaměření a zpracování má rozhodující vliv na kvalitu a především rozměr sítě. Dále tato síť nebyla propojena se sítěmi sousedních států.

2. Jaké měřítko mají katastrální mapy, vyhotovené v tzv. „sáhovém měřítku“?

Sáhové mapy, které dnes pokrývají přibližně 70 % území státu, vznikaly při mapování stabilního katastru před více než 150 lety. Základem mapování byla již trigonometrická síť, na svou dobu sice dokonalá, ale z dnešního pohledu již samozřejmě zcela nevyhovující. Bylo využito i měření předchozí vojenské triangulace, souřadnice se pro jednoduchost počítaly jako rovinné (sférický exces byl odčítán), body 4. řádu, které především byly základem vlastního podrobného mapování, byly určeny grafickou triangulací v měřítku 1 : 14 400 (kdy snad dosažitelné tři desetiny milimetru reprezentují téměř 5 metrů), stabilizace byla prováděna dodatečně s odstupem více než dvaceti let. Použito bylo Cassini-Soeldnerovo zobrazení. Pro velké zkreslení narůstající od počátku soustavy (konvergence byla zanedbávána) bylo pro pokrytí Rakousko-Uherska zvoleno 7 zobrazovacích soustav, jejichž rozhraní bylo pevně stabilizováno zemskými hranicemi (pro České země soustava s počátkem v bodě Gusterberg, pro Moravu a Slezsko s počátkem v bodě věže vídeňského dómu Svatého Štěpána). Vlastní mapování probíhalo metodami měřického stolu, přesnost byla stanovena nikoliv jako absolutní přesnost v poloze bodů, ale jako přesnost relativní, a to mezní odchylkou 1/200 (u méně cenných pozemků 1/100) měřené vzdálenosti. Výsledkem byla mapa převážně v měřítku 1 : 2 880 na kvalitním papíře, poznamenaná vlivem metod měření značnými lokálními deformacemi, vlivem papírové podložky pak srážkou (kterou bylo možno určit jen celkově pro mapový list, neboť i palcové dělení na rámu bylo doplňováno až dodatečně).

3. Co znamená zkratka S-JTSK?

Souřadnicový systém Jednotné trigonometrické sítě katastrální používaný v geodetické službě ČR. Systém S-JTSK byl definován na bázi trigonometrické sítě a vykazuje nepravidelně měnící se lokální deformace vůči například WGS-84 (dnes asi nejrozšířenější matematický geodetický model zemského elipsoidu (souřadný systém) používaný od ledna 1987. Implicitní souřadný systém většiny GPS přijímačů).

Témata, do kterých materiál patří