Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finanční analýza a plánování - Přednáška 5

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (97.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

ANALÝZA ZADLUŽENOSTI

Ukazatele zadluženosti udávají vztah mezi cizími zdroji a vlastním kapitálem, nebo jejich složkami.

Ukazatele zadluženosti (debt management) vypovídají o tom, kolik majetku podniku je financováno cizím kapitálem. Tyto ukazatele zajímají především investory a poskytovatele dlouhodobých úvěrů.

Zadluženost není pouze negativní charakteristikou firmy. Její růst může přispět k růstu rentability vlivem působení finanční páky. Zvyšuje však risiko finanční nestability.

VYBRANÉ UKAZATELE ZADLUŽENOSTI:

Cizí zdroje

Celková zadluženost = 

Aktiva celkem

Ukazatel se často nazývá „Ukazatel věřitelského rizika“, neboť v případě likvidace firmy roste riziko věřitelů úměrně růstu její zadluženosti. Věřitelé proto preferují nízký ukazatel zadluženosti. Vlastníci zase potřebují větší finanční páku, aby znásobili svoje zisky.

Mezi mírou zadluženosti a její platební schopností však neexistuje žádný přímý vztah.

Jestliže je však ukazatel zadluženosti vyšší jak 50%, věřitelé vždy váhají s poskytnutím úvěru a zpravidla žádají vyšší úrok.

V zahraničí se výše tohoto ukazatele: do 0,30 považuje za nízkou

0,30 až 0,50 za průměrnou

0,50 až 0,70 za vysokou

nad 0,70 za rizikovou.

Vlastní kapitál

Koeficient samofinancování = 

Aktiva celkem

Dává přehled o finanční struktuře podniku - do jaké míry jsou aktiva financovaná vlastním kapitálem.

Je doplňkem k ukazateli celkové zadluženosti. Vyjadřuje finanční nezávislost firmy.

Vzájemný poměr cizího a vlastního kapitálu závisí na nákladech, které s pořízením zdrojů souvisejí.

Za cizí kapitál se platí úroky. → Úrok je cenou cizího kapitálu. → Úroky jsou tím vyšší, čím delší je doba, na kterou podnik zdroj získá, a čím větší je riziko, že věřitel o svoje prostředky přijde.

Obecně tedy platí, že krátkodobé úvěry a výpomoci jsou zatíženy nižším úrokem, než střednědobé a zvláště dlouhodobé úvěry.

Zároveň také platí, že finančně stabilní podnik je zvýhodněn nižším úrokem ve srovnání s podnikem z hlediska finanční stability problémovým.

Za vlastní zdroje platí podnik podle právní formy podnikání podílem na hospodářském výsledku ( u s.r.o., k.s., družstva, tichého společníka) nebo dividendu (u a.s.). Pro podnik jsou vlastní zdroje bezpečným zdrojem, za nějž platí jen v závislosti na dosažení hospodářského výsledku, a to ještě podle rozhodnutí valné hromady nebo podle společenské smlouvy.

Vlastník očekává, že jeho vklad bude zhodnocen ve vyšší míře, než kdyby uložil své peníze do banky, a zároveň podstupuje riziko, že v případě ztrátového hospodaření firmy nedostane za vklad zaplaceno. → Proto za svůj vklad požaduje tedy vyšší cenu.

Požadovaná hodnota je opět podle „Zlatých pravidel financování“ 50%. Opět však nelze z ekonomického hlediska určit žádnou optimální hranici.

Témata, do kterých materiál patří