Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - 100 otázek a odpovědí 2009

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.21 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Co je myšleno pojetím lidské společnosti jako organismu. Jaký to má vliv na ekonomické teorie?

pojetí lidské společnosti jako organismus – vládne přirozený řád, přírodní zákony, původ v lidské povaze John Locke, kvantitativní teorie peněz, ekonomická liberalizace.

  1. Vysvětlete pojem Laissez faire, jaký je jeho vztah k neviditelné ruce trhu

a jaký má význam v hospodářské politice státu?

  • laissez faire – nechte být, heslo klasického liberalismus, vyjadřuje zásadu, aby hospodářskému dění byla ponechaná volnost (žádné zásahy státu, případně jen arbitra a tvorba pravidel), někdy se překládá jako „trh vše vyřeší, dejte trhu volnou ruku“, Keynes jej kritizoval. Ochrana spotřebitele

  • Neviditelná ruka trhu je ekvivalentem tohoto tvrzení – vychází z předpokladu, že podnikatelé sledováním vlastního zájmu zajišťují vyšší efektivitu nežli státní zásahy, podnikatelé totiž primárně vidí vlastní zisk, který vede také k růstu národního bohatství.

  • Neviditelná ruka trhu je analýzou ekonomického chování lidí. Podstatou je spontánní harmonie individuálního a společenského zájmu. Představuje soulad mezi vlastním zájmem jednotlivce a zájmem společnosti. Tohoto souladu je docilováno bez zásahů státu.

  • Předpoklady fungování: systém laissez faire (bez státních zásahů do ekonomiky), instituce zajišťující spravedlnost (ochrana volné konkurence před zájmovými skupinami výrobců), velký trh ( hlavní překážka monopolizujícím snahám), neexistence velkých výdajů státu (břemeno a brzda soukromé iniciativy a tím i hospodářského růstu).

  1. Co je typické pro klasickou politickou ekonomii?

Poslední ekonomický směr, který reagoval na nedostatky merkantilistické politiky státu, politika=samostatná věda.

Názor klasiků: národní hospodářství má svůj vlastní přirozený řád a zákony, které jsou nezávislé na rozhodovacích procesech mikroekonomických subjektů.

Hlavní rysy:

  • Předmětem zájmu je makroekonomie

  • Ekonomické jevy zkoumali z dlouhodobého pohledu

  • Stoupenci hospodářského liberalismu

  • Zkoumali faktory eko růstu, rozdělování národního bohatství, ekonomické role velkých společenských tříd

  • Základní teorie: teorie hodnoty (nákladová teorie hodnoty, pracovní teorie)

Teorie rozdělování (mzdy, zisky, pozemkové renty)

kvanitativní teorie peněz

Dvě větve: anglická a francouzská.

Anglická větev:

Růst množství peněz v ekonomice zvyšuje automaticky pouze nominální nikoliv reálný národní důchod a vede pouze k poklesu kupní síly peněz. Růst cenové hladiny nemusí podněcovat rozmach výroby a může odrazovat od vývozu a stimulovat dovoz. Trvalá aktivní obch. bilance brání rozvoji mezinárodní dělby práce a odrazuje obchodní partnery.

Adam Smith: laissez fair, neviditelná ruka trhu, kritika merkantilismu, zdrojem růstu národního bohatství je ekonomický růst (výroba zboží – produktivní neproduktivní, společenská dělba práce, směna), teorie absolutní výhody, teorie kapitálu (fixní a oběžný – mzdový fond), paradox hodnoty vody a diamantu, dva typy cen (přirozená a tržní), měřítkem hodnoty je práce.

Témata, do kterých materiál patří