Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.83 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Vysvětlete kartalistické a metalistické pojetí peněz?

kartalistické pojetí peněz (Platón) – peníze jsou pouhým symbolem stvořeným a garantovaným státem, není důležitý materiál, ze kterého jsou vyrobeny (peníze bez vnitřní hodnoty). Užitek je přímo měřitelný.

metalistické pojetí peněz (Aristoteles) - hodnota peněz = hodnota kovu, z něhož jsou peníze vyrobeny, peníze nebyly zavedeny státem, vznikly spontánním vývojem s rozvojem směny. Užitek peněz není přímo měřitelný,

  1. Vysvětlete podstatu merkantilismu.

Podstatou je sledování národních zájmů prostřednictvím zvyšování množství peněz v zemi (národní bohatství). Jedná se o formu centrálně plánované ekonomiky.

Základními myšlenkami merkantilismu jsou silný stát, bohatá státní pokladna, silná armáda. Silný stát byl ztotožňován s vlastnictvím peněžního bohatství → bohatství je ztotožňováno s penězi a vyjadřováno množstvím zlata a stříbra. „Lze ochudit jiné národy tím, že jim prodáváme zboží, protože získáváme jejich národní poklad.“

  1. Vysvětlete, co je to kvantitativní teorie peněz a jaké jsou její dvě základní pojetí.

Řeší vliv množství peněz na ekonomiku. První rozpracováním kvantitativní teorie peněz se zabývali již merkantilisté, kteří tvrdili, že peníze jsou jediným bohatstvím. Avšak pokud dochází k vzrůstu monetární báze, pak dochází k inflaci a roste cenová hladina, především potravin.

Dalším směrem, který se zabýval cenou a penězi byli kameralisté. Ti tvrdili, že množství peněz v ekonomice ovlivňuje stav ekonomiky – zvýšení množství peněz v oběhu zlevňuje úvěry a tím přispívá k oživení ekonomik.

Prvním, kdo tuto teorii označil za kvantitativní teorii peněz, byl John Locke:

  • zvýši-li se množství peněz v oběhu, zvýší se cenová hladina ve stejném poměru

  • hodnota peněz závisí nepřímo úměrně na jejich množství

  • příliv peněz do země nemůže zvětšit bohatství země, protože snižuje hodnotu peněz v zemi

  • v krátkém období je možný příznivý dopad zvýšení peněžní zásoby na nabídku, nakonec však povede k růstu cen, tedy inflaci

Za hlavního autora kvantitativní teorie peněz je považován David Hume. Zvýšení peněz v oběhu se nakonec vždy promítne do zvýšení cen, bez ohledu na to, do čí rukou se peníze dostanou

  • mechanismus toků drahých kovů zvyšuje množství peněz v oběhu a způsobuje růst cenové hladiny.,

  • vyšší ceny domácího zboží snižují konkurenceschopnost na světových trzích

  • což má za následek pokles exportu a zároveň k růstu importu, čímž se rozplyne obchodní přebytek země

  • důsledkem pasivní obchodní bilance je vývoz měnového kovu, což vede k poklesu domácích cen a tím i k zlepšování obchodní bilance.

- Humův zákon - není možné dosáhnout zvýšení relativního podílu země na světové zásobě drahých kovů, aniž by země zároveň zvýšila svůj podíl na světové výrobě zboží. Rovnováha odpovídá takovému rozdělení zlata mezi země, které je proporcionální jejich výrobě zboží.

Témata, do kterých materiál patří