Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Co je to keynesiánství a co bylo příčinou jeho vzniku?
Základní prvky jsou spatřeny v nezaměstnanosti, která je na rozdíl od klasické ekonomie považována za nedobrovolnou.
Vychází z cyklického pohybu ekonomiky, tj. předpokládá v době recese zadlužování státního sektoru natolik, aby došlo k oživení, a v době konjunktury naopak počítá s přebytky ve státním rozpočtu, a to ve výši takové, aby pokryly dluhy z předcházející recese.
V peněžní teorii odmítá tzv. neutralitu peněz a doporučuje provádět politiku levných peněz, tzn. nízké úroky (při nízkých úrocích firmy mohou získat levné úvěry, a proto mohou efektivněji investovat - dochází tím k oživení agregátní poptávky).
Agregátní poptávku podporuje především prostřednictvím státních zakázek.
Je to ekonomický směr, který vznikal na základě ekonomických myšlenek britského ekonoma Johna M. Keynese. Příčinou jejího vzniku byla hospodářská krize 30. let 20. století.
Příčiny vzniku keynesiánství: selhání tržního mechanismu, selhání neoklasických ekonomických teorii, nové ekonomické jevy, snaha o vysvětlení celosvětové deprese, keynesiánská revoluce, Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz (1936) – základ vzniku keynesiánství. Největším ekonomickým problémem je podle keynesiánských ekonomů nezaměstnanost. Protože keynesiánská politika považuje měnovou politiku za málo účinnou, vidí řešení ve státní rozpočtové stimulaci (fiskální politika) agregátní poptávky v dobách deprese a krytí jejího schodku v době konjunktury.
Spekulativní motiv poptávky: spekulanti mají představu „normální“ úrokové míry a změnami poptávky po penězích reagují na odchylky skutečné úrokové míry od normální míry.
Past na likviditu: nedostatečná účinnost monetární poptávky v době deprese. Vychází ze spekulačního motivu preference likvidity. Proto regulace úrokové míry CB není spolehlivou zárukou plné zaměstnanosti.
Co je to monetarismu a jaké jsou jeho hlavní myšlenky?
Monetarismus je ekonomická teorie zdůrazňující význam peněz včetně jejich samoregulační funkce a odmítající státní zásahy do ekonomiky. Monetarismus patří jednoznačně k liberálním směrům, zdůrazňujícím laissez faire. Za nejvýznamnější osobnost monetarismu je považován americký ekonom Milton Friedman.
Nejstarší směr protikeynesiánské revoluce. Hlavní znak - odmítání keynesiánství. Nová interpretace kvantitativní teorie peněz - peníze v krátkém období mají silné reálné účinky, teorie neutrality peněz platí jen v dlouhém období. Malá účinnost rozpočtové politiky. Efekt vytěsňování soukromé poptávky. Monetarismem se označují názorové směry stoupenců kvantitativní teorie peněz, v čele s D. Patinkinem, dále friedmanovský monetarismus a škola racionálních očekávání (monetarismus II).