Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.83 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Vysvětlete podstatu teorie racionálních očekávání.

Ekonomické subjekty při odhadování budoucího vývoje využívají nejen informace z minulosti, ale i veškeré informace dostupné v současnosti. Systematicky sbírají a zpracovávají veškeré dostupné informace (jak minulé, současné, tak prognózy dalšího vývoje) a na jejich základě si vytváří očekávání dalšího vývoje.

  1. Vysvětlete teorii Lafferovy křivky.

Lafferova křivka znázorňuje vztah mezi výši daňových sazeb a daňových výnosů. S růstem daňových sazeb daňové příjmy státu zpočátku rostou a následně začínají klesat. Příliš vysoké zdanění vede k oslabení motivace k práci a naopak podporuje šedou ekonomiku. Lafferův bod znázorňuje sazbu daně, která maximalizuje daňové příjmy státu. Tento bod nelze považovat za optimální stav, protože cílem hospodářské politiky není maximalizovat daňový příjem, ale maximalizovat agregátní nabídku (tím i výkon ekonomiky). Optimální míra zdanění je v levé části pod Lafferovým bodem. Z grafu vyplývá, že stejného daňového výnosu můžeme dosáhnout při dvou daňových sazbách. Jedna je nižší a druhá vysoká. Všechny sazby, které leží v tzv. prohibitivní zóně, by se nikdy neměly uplatňovat, protože vedou k neefektivitě a poklesu výkonu ekonomiky (ekonomika se dostává do recese).

Teorie Lafferovy křivky byla využívána k podpoře prosazení snížení daní. Empirický průběh Lafferovy křivky je však velmi obtížně testovatelný a pro každý stát poněkud odlišný.

  1. Vysvětlete pojmy neokeynesiánství a postkeynesiánství?

Neokeynesiánství = spojení neoklasické teorie a keynesiánství. Jedním z hlavních znaků je přijetí mikroekonomických poznatků neoklasiků. Příčinou nedobrovolné nezaměstnanosti jsou nepružnosti cen (nepružné mzdy směrem dolů, post na likviditu a necitlivost investic na úrokovou míru). Ekonomika, která se v krátkém období chová podle keynesiánského modelu, tak se v dlouhém období chová podle neoklasického modelu.

Postkeynesiánství = vytvářelo se jako relativně samostatný a na neokeynesiánství nezávislý směr. Kladou důraz na Keynesovy teorie, které jsou odklonem od neoklasické ekonomie. Usilují o vytvoření nového paradigma, avšak dosud nevytvořili jednotný teoretický systém. Usilovali o zkoumání kapitalistické ekonomiky v co nejreálnější podobě, tedy s působením nedokonalé konkurence, s převahou oligopolních struktur, rozvinutými peněžními, úvěrovými a dalšími institucemi. Vychází z rozdělení kapitalistické společnosti na dvě třídy, a to kapitalistických podnikatelů a námezdných pracujících.

  1. Vysvětlete vztah společenských institucí a ekonomického růstu.

Hospodářský růst je podmíněn podnikáním a investováním  nutným předpokladem pro podnikání a investování je fungování některých společenských institucí. Instituce jsou formální a neformální pravidla chování, jejichž dodržování je vynucováno zákonnými nebo morálními sankcemi. Základní společenskou institucí pro ekonomický růst je vlastnictví

Témata, do kterých materiál patří