Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.83 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

„dobře vymezená a chráněná vlastnická práva jsou základem ekonomického růstu“

Vlastnictví opravňuje: užívat, mít z věci výnosy, právo pronajímat a prodat.

Základní předpoklady ekonomického růstu: svobodný obchod, respektováni a ochrana soukromého majetku = něco vymyslíme, vytvoříme a nikdo nám to nesmí jen tak vzít, svoboda podnikání = nemusíme 4 roky shánět povolení, uplácet…

Bez těchto společenských institucí nemají lidé důvod ke spoření, investování a podnikání, člověk ztrácí motivaci na investování. V tomto případě nebude fungovat žádná teorie růstu.

  1. Jsou peníze vůči reálné ekonomice neutrální?

Friedman popíral neutralitu peněz v krátkém období. Podle něho jsou tedy peníze neutrální v dlouhodobém období a v krátkodobém období nejsou neutrální

Peníze v krátkodobém období nejsou neutrální. Změny peněžní zásoby (nabídky peněz) v krátkém období mají účinek na změny reálních veličin (reálnou úrokovou míru, na reálný měnový kurz, na reálný domácí produkt a na zaměstnanost)

Peníze v dlouhodobém období jsou neutrální. Změny ovlivňují pouze cenovou hladinu, zatímco reálné ekonomické veličiny se nemění.

Nabídka peněz je rozhodujícím faktorem, který vyvolává nerovnovážné situace v ekonomice. (změny v nabídce jsou šoky, které mění ceny i reálné veličiny). V jeho pojetí je tržní ekonomika stabilní systém, v němž výrazné hospodářské poruchy (recese, inflace, deflace) způsobují změny v nabídce peněz. Inflací považuje pouze finanční jev, který vzniká, když růst nabídky peněz je rychlejší než růst reálného produktu.

  1. Vysvětlete poptávku po peněžních zůstatcích.

Poptávku po peněžních zůstatcích tvoří lidé, kteří v souhrnu drží právě tolik peněžních zůstatků, kolik jich chtějí držet. Poptávané peněžní zůstatky vychází z teorie poptávky po penězích (transakční motiv, motiv opatrnosti a spekulační)

Poptávka po penězích:

a) důchodový motiv (transakční) – domácnosti dostávají své příjmy v jiných obdobích, než v jakých je vydávají (např. výplata mezd jednou měsíčně), proto lidé potřebují držet zásobu peněz v hotovosti, z čehož pokrývají výdaje mezi jednotlivými příjmy

b) opatrností motiv – ovlivňuje domácnosti, jedná se o vytváření peněžní zásoby pro případy neočekávaných výdajů nebo neočekávaného váznutí příjmů

c) spekulační motiv – Keynesův originální přínos do teorie peněz, souvisí s očekávaným vývojem na trhu cenných papírů

Peněžní zůstatky Md jsou vysoce likvidní aktiva s nízkým rizikem a žádným nebo nízkým výnosem (oběživo, vklady na běžných účtech)

Md = Md (Yn, rN)

(+) (-)

  1. Vysvětlete zlaté pravidlo měnového růstu.

Jedná se o Friedmanovo doporučení v oblasti měnové politiky. Friedman doporučil nahradit řízení úrokových sazeb řízením měnového agregátu. Požadoval, aby bylo uzákoněno tzv. zlaté pravidlo měnového růstu, které by garantovalo stabilní tempo růstu peněžní zásoby. Množství peněz v oběhu by se mělo každoročně zvyšovat v souladu s dlouhodobým tempem růstu ekonomiky. Friedman doporučil tempo peněžního růstu 3 – 5 % ročně.

Témata, do kterých materiál patří