Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 20 - Monetární politika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (81.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

20. Ekonomie: Monetární politika státu, poptávka po peněžních zůstatcích, trh peněz, past na likviditu, řízení měnového agregátu, příčiny a následky inflace, deflace a stagflace, režimy měnových kurzů, apretace, depreciace, devalvace, revalvace.

  1. Monetární politika

Stanovuje nabídku peněz v hospodářství, cílem je zajistit makroekonomickou stabilitu a rovnovážný ekonomický růst. Určena k regulaci v peněžní a úvěrové politice. Existují dva druhy monetární politiky: expanzivní a restriktivní.

  1. Charakteristika monetární politiky

    • měnová (monetární) politika je představována opatřeními, kterými je ovlivňován vývoj peněžního trhu, a to nejčastěji nabídky peněz (peněžní zásoby). O těchto opatřeních rozhodují a uskutečňují je monetární autority, což je zpravidla centrální banka (dále jen CB).

    • Hlavními podmínkami pro uplatnění efektivních monetárních zásahů v tržní ekonomice jsou: 1. Rozvinutý peněžní oběh, 2. Úvěrový systém, 3. Trh kapitálu, 4. Instituciální předpoklad (CB většinou ve vlastnictví státu, je svrchovaná a má specifické cíle a funkce).

  1. Cíle monetární politiky

1. Nízká inflace, 2. Míra nezaměstnanosti (na úrovni přirozené míry nezam.), 3. Vyrovnaná obchodní bilance 4. Cenová stabilita, stabilita měny a platební bilance, ekonomický růst.

CB nemůže cíle monetární politiky ovlivňovat přímo, nemůže např. bezprostředně vytvářet nová pracovní místa. CB může makroekonomické veličiny ovlivňovat prostřednictvím peněžního trhu, na kterém působí, prostřednictvím svých nástrojů.

Do vazby mezi konečnými cíli monetární politiky a nástroji monetární politiky proto vstupují tzv. zprostředkující cíle. Zprostředkujícími cíli monetární politiky jsou: peněžní zásoba, úroková míra a měnový kurz.

  1. Dva základní typy monetární politiky

  1. expanzivní monetární politika

Orientována na zvětšení nabídky peněz – zvyšuje peněžní zásobu a snižuje úrokovou míru. Tím dosáhne snížení nezaměstnanosti, zvýšení inflace a zlepšení obchodní bilance,

  1. restriktivní monetární politika

CB snižuje peněžní zásobu v oběhu – monetární báze (za účelem snížení výkonu ekonomiky) a zvyšuje úrokovou míru. Tím dosáhne snížení inflace, zvýšení nezaměstnanosti a zhoršení obchodní balance – těchto cílů však není monetární politika schopna dosáhnout současně.

  1. Nástroje monetární politiky (nástroje CB)

  1. Nepřímé

Diskontní sazba, 2. Povinné minimální rezervy, 3. Operace na peněžním (volném) trhu, 4. Konverze a swapy cizích měn.

  1. Přímé

5. Pravidla likvidity, 6. Úvěrové kontingenty a úrokové limity, 7. Povinné vklady.

  1. Poptávka po penězích (také poptávka po peněžních zůstatcích)

Označuje snahu držet peněžní zůstatky (likvidní aktiva s nízkým rizikem a žádným nebo nízkým výnosem – oběživo, vklady na běžných účtech) místo jiných aktiv (s nižší likviditou a vyšším rizikem a vyšším výnosem – akcie, dluhopisy,…). Tato poptávka představuje rozhodování člověka o struktuře svého bohatství (portfolia).

Témata, do kterých materiál patří