Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 20 - Monetární politika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (81.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Příčiny a následky stagflace

Stagflace je stagnace ekonomiky a vysoká míra inflace. Dochází k ní, když se vláda snaží snížit míru nezaměstnanosti pod její přirozenou úroveň, což má za následek zvýšení inflace. Vláda na cíl snížení nezaměstnanosti rezignuje až v době, kdy se k vysoké nezaměstnanosti přidá i vysoká inflace, tedy když dojde ke stagflaci. Příkladem je ekonomika USA v 70.letech 20. stol. – stagflace novým pojmem, kdy docházelo současně ke zvyšování inflace i nezaměstnanosti a vyvolala krizi Keynesiánství.

  1. Měnový kurz

Je cena zahraniční měnové jednotky vyjádřená v domácích měnových jednotkách, např. 25 CZK/EUR (přímá kotace kurzu), nebo cena domácí měnové jednotky vyjádřená v zahraničních měnových jednotkách, např. 0,04 EUR/CZK (nepřímá kotace kurzu).

Měnový kurz patří mezi nejdůležitější ceny v ekonomice – ovlivňuje většinu cen v ekonomice, má vliv na vývoj cenové hladiny jako celku. Posilování domácí měny - zlevňuje dovozy a působí tak protiinflačně, naopak oslabování domácí měny dovozy zdražuje a působí proinflačně. Měnový kurz zabezpečuje také propojení domácí ekonomiky se zbytkem světa – umožňuje porovnání ekonomické veličiny – ceny, mzdy, výnosy apod.

  1. Druhy měnových kurzů

Nominální kurz (spotový, promptní) – je měnový kurz platný k určitému časovému okamžiku, obvykle dán děním na devizovém trhu.

  1. Reálný kurz

Dán poměrem zahraniční a domácí cenové hladiny přepočtených na společnou měnu.

  1. Nominální efektivní kurz

Zohledňuje sílu domácí měnové jednotky vůči dvěma a vice zahraničním jednotkám.

  1. Režimy měnových kurzů

Při tvorbě měnových kurzů je důležité, v jakém měnovém režimu daná měna funguje a zda je vůbec volně směnitelná.

Současné měnové kurzy a výpočty jednotlivých měn jsou relativně novou záležitostí. Vše začalo již u zlatého standardu, kdy jednotka jednotlivých měn byla vždy spojována pevně s hodnotou a určitým množstvím zlata. Kurzy směn národních měn za zlato byly pevně stanoveny. Změna byla možná pouze za situace při znehodnocování mincí, takzvané seignoraci. Změna kurzu byla velmi vzácná na rozdíl od současnosti.

  1. Fixní kurzy

Dřívější fixní kurzy z výše uvedeného tak nebylo nutné nikterak sledovat a jediné, co se hlídalo byl vývoz a dovoz zlata. Ten znamenal přelévání bohatství mezi státy. Vše fungovalo velmi snadno. Čím více bylo v zemi zlata, tím více země prodávala své výrobky a služby do zahraničí a tím by v současnosti posilovala kurz. Vývoz zlata, tedy nákupy v zahraničí by naopak znamenal oslabení měny daného státu. Zlatý standard však díky zavedení zlata do technické výroby dostal tvrdou ránu a nebylo již možné brát jeho faktickou hodnot, protože jeho tržní hodnota jí přerůstala. V současnosti tak fungují nezajištěné peníze zlatem. Vše co se s měnou děje je především způsobováno obchody s danou měnou a zásahy centrálních bank. Česká národní banka se snaží, aby kurz České koruny byl stálý, nekolísal a tím byl i pro případné zahraniční investory zajímavou a stabilní investicí.

Témata, do kterých materiál patří