Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 20 - Monetární politika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (81.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Řízeny floating

Aktuální situace české měny a celé řady dalších kurzů funguje na principů řízeného floatingu. Jde o režim volně pohyblivého kurzu, kdy má ČNB (CB) výhradní právo do vývoje kurzu mluvit a konat příslušná opatření k jeho ovlivňování. Nemělo by však jít o pravidelnou či častou činnost.

  1. Čistý floating

Další možností, kdy se CB vzdá jakékoliv intervence a kurz je opravdu volně pohyblivý. To však skýtá celou řadu rizik a ráj pro spekulanty.

  1. Stanovení pásma

Poslední formou mezi využívanými měnovými kurzy je stanovení pevného kurzu, respektive stanovení pásma, v kterém se kurz může pohybovat. Tyto systémy fixních měnových kurzů je možné korigovat pouze nákupem či prodejem dané měny na devizových trzích.

Vztah mezi kurzovou a měnovou politikou:

Režim měnového kurzu Politika měnového kurzu Měnová politika Původ měnové báze Konflikt mezi kurzovou a měn.politikou Možnost nerovnováhy platební bilance Volný (float) Ne Ano Domácí Ne Ne Pevný (fix) Ano Ne Zahraniční Ne Ne Vázaný (peg) Ano Ano Dom. a zahraniční Ano Ano
  1. Apreciace, depreciace, devalvace a revalvace

Depreciace (apreciace=opak) je znehodnocení (zhodnocení) domácí měny na devizovém trhu vlivem interakce mezi nabídkou a poptávkou. Jedná se tedy o tržní změnu kurzu. K depreciaci (apreciaci) dochází v režimech plovoucího, ale i pevného kurzu.

Devalvace (revalvace) znamená znehodnocení (zhodnocení) domácí měny v důsledku rozhodnutí CB nebo jiné autority v režimu pevného kurzu posunout centrální paritu a celé fluktuační pásmo (pokud existuje) směrem nahoru (dolů). Toto rozhodnutí bývá obvykle vynucené vývojem kurzu na devizovém trhu.

  1. Centrální parita a fluktuační pásmo

Pojem centrální parita je používán v souvislosti s pevnými kurzovými režimy. Centrální paritu vyhlašuje CB jako základní kurz domácí měny vůči referenční měně zahraniční (např. 27,60 českých korun za euro), popř. vůči měnovému koši zahraničních měn. Spolu s centrální paritou se zadají též meze fluktuačního pásma, a to zpravidla formou procentního odchýlení v obou směrech od centrální parity (např. ± 15 %). Uvnitř pásma se kurz pohybuje volně působením tržních sil, kdežto na hranách pásma CB intervenuje ve směru udržení kurzu uvnitř pásma. Pokud CB usoudí, že není schopna pásmo nadále udržet, provede tzv. přestavení parity (realignment) čili změní její hodnotu devalvací či revalvací.

Použité zdroje:

  1. Monetární politika státu: převážně materiály od Ing. Kučerové a Podfuck.net

  2. Poptávka po peněžních zůstatcích, trh peněz, past na likviditu, řízení měnového agregátu:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Popt%C3%A1vka_po_pen%C4%9Bz%C3%ADch http://www.cnb.cz/cs/faq/penezni_trh.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Finanční_trh#Pen.C4.9B.C5.BEn.C3.AD_trh http://cs.wikipedia.org/wiki/Past_na_likviditu http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bnov%C3%A9_agreg%C3%A1ty#Literatura http://www.cnb.cz/cs/obecne/slovnik/p.html

Témata, do kterých materiál patří