Mikroekonomie 2 PMIKP - Tahák ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11.Varianta
1. Nakreslete indiferenční křivky tak, aby mezní míra substituce byla konstantní. Nakreslete linii rozpočtu pro rozdílné příjmy a optimum spotřebitele. Stručně okomentujte. Spotřebitel omezen výší svého důchodu a cenami statků. Px*X + Py*Y = I. I je důchod spotř. Graficky = linie rozpočtu či rozpočtvé omezení. Plocha pod přímkou = všechny dostupné kombinace Px*X + Py*Y ≤ I. Průsečík s osou x = spotřebitel vynakládá celý důchod na nákupu statku X a naopak. MRSc odvozená z linie rozpočtu: Y = (I/Py) – (Px/Py)*X.
2. Jaký je vztah mezi zákonem klesajících výnosů a sklonem křivky mezních nákladů v krátkém období? Firma maximalizující zisk podřizuje volbu vstupů (N) i výstupů (výnosů) dosažení maximálního ekonomického zisku. Ekonomiký zisk = TR – TC = TR – TCex – TCim, л budeme označovat TR – TCex. Velikost zisku л = P*Q – w*L-r*K, л = P*f(K,L)-w*L-r*K. Zisk bude maximální, při výrobě takového objemu produkce, kdy dodatečný přírůstek výstupu nepovedeke změně dodatečného zisku . První derivace fce zisku rovná nule. d л/dQ=0, protože platí d л/dQ= dTR/dQ – dTC/dQ a zároveň platí dTR/dQ – dTC/dQ = 0 a výsledkem je MR=MC. Toto zlaté pravidlo maxializace zisku lze interpretovat: aby firma max.zisk, měla by zvolit takový výstup, aby se při jeho výrobě mezní příjmy rovnaly mezním nákladům. Postačující podmínka maximalizace zisku je spojena s požadavkem rostoucích mezních nákladů, ve vztahu k růstu výnosů.Druhá derivace musí být záporná. d2 л/dQ2<0 a potom dMR/dQ < dMC/dQ. MC=MR, MR=dTR/dQ= P+Q(dP/dQ); eDP = (dQ/Q)/(dP/P); MC=P*(1+1/eDP); (P-MC)/P = -1/ eDP Pravidlo převrácené elasticity – čím cenově elastičtější bude poptávka po produkci firmy, tím menší můeme očekávat rozdíl mezi cenou a mezními náklady firmy – má smysl pouze tehdy, je-li poptávka elastická.(menší než 1).6 Nabídka dokonale konkurenční firmy v k.o.Nabídka firmy je ztotožněná s její produkcí při daných cenách nabízených statků. Nabízená cena musí odpovídat tržní. Křivka nabídky = fce s náklady jako základní proměnná. Bude-li docházt ke změně tržní ceny , kterou firma přebírá, a která je totožná s mezním příjmem, bude se měnit i nabízené množství u každé firmy. Rostoucí tržní cena bude zanmenat posun průsečíku MR a MC po křivce mezních N směrem nahoru – rostoucí nabízené množství. Křivka nabídky je tvořena rostoucí částí křivky mezních N. Když je TR < STC, v k.o. firma nezastaví výrobu. V k.o. musí hradit fixní N, i kdž objem výstupu je 0. Kdyby přestala vyrábět, ztáta by dosáhla výše fix.N. Když se rozhodne pokračoovat ve výrobě a dosáhne TR vyššího než variailní N, potom bude schopna uhradit clou výši variab.N (VC) ale také i část fix.N. Ztráta by byla menší než v případě, že by nevyráběla. Místo max.zisku se firma dostala před úlohu minimalizovat ztrátu a musí docílit, aby TR> VC.