Anatomie - vypracované otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Pobřišnicová dutina – zůstane omezena jen na štěrbiny mezi orgány krytými pobřišnicí a nástěnnou pobřišnicí, do těchto štěrbin vylučuje pobřišnice peritoneální mok, který zmírňuje tření mezi listy pobřišnice a usnadňuje tak činnost orgánů. Mimo pobřišnicovou dutinu (tedy retroperitoneálně) leží částečně ledviny a nadledviny, velké cévy a nervy a část orgánů v pánevní dutině.
Okruží (mesenterium) – upevňuje střeva ke stropu bříšní dutiny, tvoří ho duplikatura vmezřené pobřišnice, upevněná v úrovni prvních bederních obratlů jako kořen společného dorzálního okruží, z něho se pak uvolňuje okruží pro jednotlivé části střeva.
Sestupný tračník a konečník jsou připojeny samostatným kaudálním okružím.
Upevnění orgánů napomáhá zdvojení pobřišnice v podobě vazů nebo řas a hlavně opon, které vznikly z okruží žaludku.
Opony (omentum)
Malá opona – v podobě vazů spojuje játra se žaludkem a dvanáctníkem.
Velká opona – odstupuje na velkém zakřivení žaludku, přechází na slezinu a vytváří velkou volnou řasu, kt. se upíná do společného kořene okruží, ohraničuje tak štěrbinovitý oponový vak, který komunikuje oponovým otvorem se zbývající pobřišnicovou dutinou; velká opona obaluje z ventrální strany kličky střeva v rozsahu téměř celé břišní dutiny, vytváří tak tepelnou izolaci vnitřností.
U přežvýkavců jsou vzhledem k předžaludku poměry složitější.
Do břišní dutiny pronikají někt. orgány pomocí otvorů – jícnový a srdečnicový průchod, otvor zadní duté žíly. Ve středu bílé čáry se po narození uzavírá pupeční otvor. V kaudální části jsou 2 tříselné kanály, kt. spojují břišní dutinu se šourkovou dutinou.
(Pánevní dutina (cavum pelvis) – volně spojena s břišní dutinou, ohraničena kostrou pánve a jejími vazy a svaly; pobřišnicová dutina kaudálně zasahuje v podobě výdutí mezi orgány pánevní dutiny – pobřišnice pokrývá pánevní dutinu a její orgány pouze asi po kaudální okraj křížové kosti, kt. tvoří strop pánevní dutiny.)
TRÁVICÍ TRUBICE A JEJÍ SKLADBA.
stěna je tvořena sliznicí, podslizniční tkání, svalovou vrstvou a povrchovou vrstvou (seróza nebo adventicie)
Sliznice:
souvislá měkká vrstva
vystýlá vnitřek trávicí trubice
hladká, členěná, bradavky, řasy, klky
povrch chrání sekret vylučovaný žlázami
nejdůležitější vrstva
na její stavbě se podílí:
epitel – kryje povrch sliznice, charakter se mění podle příslušného úseku; od ústní dutiny až do předžaludku a předžaludkové části žaludku jde o vícevrstevný dlaždicový epitel (kutánní sliznice), v žaludku a ve střevě se jedná o jednovrstevný cylindrický epitel s charakterem žlázovým a resorpčním
vlastní list sliznice – základ řídké kolagenní a retikulární vazivo, uloženy krevní a mízní vlásečnice společně se sítí nervových vláken; nacházejí se tu žlázy, mízní uzliny a hladkosvalové buňky
svalovina sliznice – umožňuje aktivní posun sliznice a tvoří přechod do podslizniční tkáně