ZOO OTÁZKY KE ZK
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Zástupci:
Polák velký (Aythya ferina): nejčastější druh našich rybníků, v poslední době ale ubývá
Polák chocholačka (A. fuligula): naše velmi hojná kachna, potravu tvoří především měkkýši
Hohol severní (Bucephalaclnagula): Hnízdí v dutinách i ve vyvěšených budkách, u nás na Třeboňku a Novojíčínsku
Morčáci (Mergini)mají úzký, dlouhý zobák, nehet na zobáku přesahuje špičku. Mají chocholku, hnízdí v dutinách.
Zástupci: Morčák velký (Mergus merganser): pták severu, může izolovaně hnízdit na horských řekách (Alpy), ojediněle hnízdí u nás. Zimuje na velkých řekách, potravu tvoří hlavně ryby
Pižmovky (Cairini) mají páchnoucí pižmo, lysá místa na hlavě a hnízdí i hřadují na stromech. Jsou to velcí američtí ptáci (hlavně samci), kteří se proto využívají na chov pro maso.
Zástupci: Pižmovka velká (Cairina moschata): obývá pralesní bažiny, hnízdí v dutinách. Oproti kachnám má slabé plovací blány a velké drápy. Byla zdomácněna indiány v Peru a MexikuKajky (Somateriini) jsou známé pro své peří, které se sbírá z jejich hnízd a pro své dobré izolační vlastnosti se využová při šití oděvů do mrazů.
Zástupci: Kajka mořská (Somateria mollissima): je kachna severu (Evropy, Asie i Ameriky), občas se zatoulá i k nám. Hnízdí v koloniích, na ostrůvcích na moři.
podčeleď: HUSY (ANSERINAE)
Na rozdíl od kachen mají dlouhý krk, vsoký zobák, nehetna zobáku ješitší než polovina jeho šířky.
Husy (Anserini) mají šestiúhelníkové štítky na běháku, běhák je poměrně dlouhý.
Zástupci:
Husa polní (Anser fabalis): zimuje v mírném pásu Euroasie, hnízdí v tundře a tajze
Husa běločelá (A. albifrons), husa velká (A. anser): obývá sever Euroasie, hnízdí u nás, její počty vzrůstají, zimuje na J Evropy, v Číně, Indii, na S Afriky.
Husa domácí (A. anser domestica): byla v Evropě domestikována v mladší obě kamenné z náboženských a kultovních důvodů, využití masa a vajec přišlo až později
Berneška velká (Branta canadensis): původně americká husa, introdukovaná do Evropy
Labutě (Cygnini) mají na rozdíl od hus krátké nohy.
Zástupci:
Labuť velká (Cygnus olor): velký (až 15kg) pták, vysazen na mnoha místech světa, u nás začala hnízdit po 2. sv válce
Labuť zpěvná (C. cygnus): u nás vzácně zimuje, ozývá se hlasitým troubením
Domestikace
Husa domácí se vyvinula z husy velké, byla domestikována pro zpestření jídelníčku. Domestikace husy velké byla spojena s potlačením migračního pudu a potlačení letu vůbec.
Kachna domácí byla domestikována z kachny divoké. Původ domestikace je zcela nejasný a je docela možné, že byla domestikována několikrát nezávisle na sobě. Zpravidla se udávají 3 domestikační centra: Mezopotámie, Indie a Čína. Čína je kolébkou těžkých masných plemen a Indie lehkých vzpřímených plemen s vysokou snáškou. V Evropě jsou první doklady o chovu kachen z doby před 2500 lety, máme popisy umělých líhnutí vajec a všude byly chovy doplňován odchytem volně žijících jedinců. Již z této doby známe také rozdílné barevné rázy, ale cílená plemenitba byla prováděna asi až od 17. století. Ze skupiny kachen byla také domestikována pižmovka velká.