Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZOO OTÁZKY KE ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Čeleď: PERLIČKOVITÍ (NUMIDIDAE)

Středně velcí až velcí ptáci Afriky, s malou hlavou a krátkým ocasem. Perlička kropenatá (Numida meleagris) žije v Africe (jižně od Sahary),v hejnech, polopouštích, stepích, okrajích lesů, vždy v blízkosti napajedel.

43. Anseriformes. Charakterizujte řád, vyjmenujte a charakterizujte jednotlivé čeledi, podčeledi i triby, uveďte zástupce. Popište domestikaci domestikovaných ptáků systematicky řazených do tohoto řádu.

Středně velcí až velcí ptáci s krátkým zobákem i nohama. Mají husté prachové peří, velké vole, velkou kostrční žlázu a dlouhá slepá střeva. Hnízdí na zemi, mají velký počet neskvrnitých vajec a nidifugní mláďata. Patří sem dvě zcela odlišné skupiny hodnocené jako čeledi.

Čeleď: KAMIŠOVITÍ (ANHIMIDAE)

Do čeledi patří pouze 3 jihoamerické druhy, které připomínají spíše hrabavé, než vrubozobé ptáky. Mají ostré ostruhy v ohbí křídla, jež se uplatňují v bojích o teritoria. Kamišové dobře plavou i létají, žijí v bažinách, kde se jim dobře uplatňují dlouhé prsty na nohou. Kamiš růžkatý (Anhima cornnta) má na čele výrazný „roh“, který má původ v ostnu pera. Místy lovný pták.

Čeleď: KACHNOVITÍ (ANATIDAE)

Mají zploštělý zobák s rohovitými lamelami a rohovitým útvarem tzv. „nehtem“ na špičce zobáku. Mají typickou plovavou nohu, dokonalý syrinx často s řadou rezonančních zařízení (prodloužená průdušnice), samci mají velký penis.

podčeleď Husy (Anserinae) – triby: husy, labutě
podčeleď Kachny (Anatinae) – triby: plovavé kachny, potápivé kachny, pižmovky, kajky, morčáci

podčeleď: KACHNY (ANATINAE)

Zobák je široký s „nehtem“ užším než polovina šířky zobáku. Krátké běháky s příčnými rohovitými štítky, krátký krk.

  • Plovavé kachny (Anatini) mají „nehet“ užší než polovina šířky zobáku, palec bez kožovitého lemu. Potápějí jen přední část těla, typická jsou „zrcátka“ na křídlech.

Zástupci:
Kachna divoká (Anas platyrhynchos): naše největší a nejhojnější kachna. Je to divoký předek

kachny domácí (A. platyrhynchos domesticus): celosvětově rozšířený druh stojatých a pomalu tekoucích vod. V době hnízdění tvoří dočasné páry, hnízdo si staví při zemi i na stromech
Lžičák pestrý (A. clypeata) u nás hnízdí méně často, je to pestrá kachna mělkých vod, s typickým širokým lžícovitým zobákem
Zrzohlávka rudozobá (Netta rufina) hnízdí na J Moravě a v J Čechách, živí se rostlinami, méně bezobratlými či malými rybkami
Čírka obecná (A. crecca): malý pták, objevuje se u nás častěji při tahu
Kachna karolínská (Aixsponsa) – americká kachna, známá i v Evropě, má ráda lesíky a parky, hnízdí v dutinách, často chována pro své zbarvení, je úspěšně vysazena ve Velké Británii.

  • Potápivé kachny (Anythyini) mají palec s kožovitým lemem a nohy posunuty dozadu. Dobře se potápějí (celé tělo). Potrava je více živočišná. Na křídlech jim chybí „zrcátka“.

Témata, do kterých materiál patří