Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZOO OTÁZKY KE ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

42. Galliformes. Charakterizujte řád, charakterizujte jednotlivé čeledi, uveďte zástupce (dohromady alespoň 8).

Galliformes = Hrabaví

Středně velcí až velcí ptáci se silnýma hrabavýma nohama a se silnými tupými drápy. Zobák je krátký a silný, mají veliké vole, svalnatý žaludek, dlouhá slepá střeva (u tetřeva až 50cm). Prachové peří je jen slabě vyvinuté, na hlavě samců bývají lysé partie. Pohlavní dimorfismus je častý, hnízdí a žijí nejčastěji na zemi. Mláďata jsou nekrmivá. V době rozmnožování je u samců typický tok. 7 čeledí.

Čeleď: KROCANOVITÍ (MELEAGRIDIDAE)

Krocan divoký (Meleagris gallopavo) žije v lesích a na travnatých plochách. Složitý a hlasitý tok doprovází boje, které mohou skončit i smrtí jednoho ze soků. Hnízda jsou pozemní, samice se o vajíčka i mláďata stará sama. Mláďata jsou citlivá k nepřízni počasí, jen třetina se dožije 1 měsíce života. Byl domestikován mexickými indiány, vysazen na mnoha místech včetně ČR. Domestikovaní krocani jsou schopni partenogeneze (z neoplozených vajíček se líhnou samci).

Čeleď: TETŘEVOVITÍ (TETRAONIDAE)

Tetřívek obecný (Tetrao tetrix) je pták smíšených a jehličnatých lesů s pasekami a loukami mírného pásu a pásu severního lesa Euroasie. Při toku syčí (tzv. „pšouká“), třepe křídly, poskakuje, vrčí (tzv. „bublá“). Jeho existence je závislá na pasekách a holinách vzniklých po kalamitách (mniška, větrné polomy), tehdy jeho populace stoupnou. Samotářsky žije v podobných prostředích tetřev hlušec (Tetrao urogallus). Je to velký pták (2-2,65kg, 87-125cm), který podobně jako tetřívek potřebuje proluky – paseky, rašeliniště. Také jeho tok je působivý, ve fázi tzv. „broušení“ se stává opravdu hluchým, neboť zvláštní topořivá tělíska ucpou zvukovod. U nás je 100-150 kohoutů. Dalším naším kurem je skrytě žijící je jeřábek lesní (Bonasa bonasia). Jeho areál výskytu pokrývá značná území Evropy, ale především Asie. Nejvhodnějším biotopem jsou pro něj rozsáhlé staré smíšené lesy, který prostupují mlaziny.

Čeleď: BAŽANTOVITÍ (PHASIANIDAE)

Koroptev polní (Perdixperdix) je přibližně 30cm velký pták, který žije ve stepích Eurasie. Je stálá, žije v párech po celém území. Křepelka polní (Coturnix coturnix)je pták velikosti kosa, na rozdíl od většiny hrabavých ptáků je tažná, zimuje v Africe. Je stepní pták Euroasie, S a JV Afriky, typické je volání „pět peněz“. Bažant obecný (Phasianus colchicus) je pták Asie, vysazený ve V Evropě a S Americe. Vytváří mnoho barevných poddruhů a variant, dává přednost mozaikovité krajině.
Páv korunkatý (Pavo cristatus) je 3-6kg těžký a až 230cm velký pták, původně žijící v Pákistánu, Srí Lance a Indii, nejčastěji podél toků velkých řek. Žije v polygamii (samec má 4-5 samic). Je chován polodivoce po celém světě. Jeho dlouhý ocas s pavími oky je tvořen nadocasními krovkami. Kur bankivský (Gallus gallus) je předkem kura domácího, dodnes žije divoce v Přední a Zadní Indii, na Sumatře a Jávě, v lesích a pralesích od nížin (mangrovů) po 2000 m. n .m. v době hnízdění je polygamní (na 1 samce připadá 5-6 samic).

Témata, do kterých materiál patří