Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZOO OTÁZKY KE ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

40. Aves – detailně popište dýchací soustavu, čím se liší od dýchací soustavy Mammalia a proč je jiná. Dále popište vylučovací soustavu (typ ledviny, která struktura se objevuje poprvé), hlavní produkt metabolismu dusíku, močový měchýř.

Dýchací soustava: ptáci mají nejvýkonnější dýchací soustavu ze všech obratlovců. Plíce mají malé a nezvětšují svůj objem, neboť vzduch jím prochází do vzdušných vaků a zase zpět – tedy 2x okysličí krev (odlišnost od dýchací soustavy savců). Vzduch přichází do těla otvory v zobáku a choanami do hrtanové štěrbiny, z ní pokračuje průdušnicí, která se rozdvojuje na dvě průdušky, které vstupují do plic a v plicní tkáni se dále dělí. Nejsou vytvořeny plicní sklípky. Hlavní větve průdušek pokračují z plic do vzdušných vaků. Vzdušné vaky jsou tenkostěnné útvary, které zasahují mezi svalovinu, do některých kostí, apod. celé tělo je tak při letu odlehčeno a účinně ochlazován. Je jich 5 párů: vaky krční, meziklíčkové, přední hrudní, zadní hrudní a vaky břišní. Vaky břišní a zadní hrudní mají největší význam. Jejich objem se mění vlivem svaloviny, především létací (prsní) svaloviny.

Průdušnice bývá vyztužena chrupavčitými kroužky (u vrubozobých a hrabavých splývají v tvrdou trubici) a v místě jejího rozdvojení (bifurkace) je hlasové ústrojí syrinx (chybí u pštrosů, čápů a supů). Syrinx je tvořen blánami mezi chrupavčitými kroužky průdušnice a hlasovým svalstvem. Blány se rozechvívají proudem vzduchu, tahem svalstva se chrupavky přibližují či oddalují, tím se mění napětí blan - a výška tónů.
Vylučovací (urogenitální) soustava ptáků je v zásadě plazího typu. Základem vylučovací soustavy jsou párové ledviny typu metanefros (pravé ledviny). Poprvé je zde vytvořena Henleova klička, která umožňuje zpětnou absorpci vody. Hlavní produkt metabolismu dusíku je kyselina močová, která se ukládá ve středním oddíle kloaky a je vylučována v podobě povrchového povlaku na trusu. Močový měchýř ptákům chybí.

41. Aves – zvláštnosti rozmnožovací a cévní soustavy ptáků.

Cévní soustava je stavbou konvergentní k savčí (je obdobná, nemá však stejný původ). Srdce má dvě komory a dvě předsíně, žilný splav i srdeční násadec nejsou vytvořeny. Přepážka mezi pravou a levou polovinou je úplná, takže plicní a krevní oběh je dokonale oddělen. Z levé komory vystupuje pravá aorta (u ptáků a savců dochází k jednostranné redukci 6. Aortálního oblouku, u ptáků se redukuje na levé straně, u savců na pravé straně). Ptáci vzhledem ke své mimořádné pohybové aktivitě, jakožto obratlovci s nejvyšší látkovou výměnou mají relativně největší srdce, největší krevní tlak, rychlost tepu i tělesnou teplotu (kolem 40°C). Červené krvinky obsahují hemoglobin a mají jádro.
Rozmnožovací soustava: všichni ptáci jsou odděleného pohlaví, pohlavní orgány mají úspornou stavbu. Varlata jsou párová a jsou malá, ale v době rozmnožování se zvětšují až 360x. samice mívají 1 vaječník, výjimkou jsou mnozí dravci, papoušci a kiviové. Vejcovod samic se člení na několik oddílů: ústí (infundibulum), jež zachycuje vajíčka, tubu, kde se tvoří bílek, isthmus, kde se vytváří papírová blána, uterus, kde se vylučuje řídký bílek, který projde přes papírovou blánu a napne ji a také skořápka. Další částí je vagina, kde se tvoří hlen a poté je vajíčko vyloučeno ven. K oplození vajíčka dochází před uložením žloutku (spermie vydrží životaschopné ve vejcovodu až 3 týdny). Rýhování vajíčka proběhne až do vytvoření dvou zárodečných listů, a v tomto stavu, není-li zahřívání, dokáže přežít i několik týdnů.

Témata, do kterých materiál patří