ZOO OTÁZKY KE ZK
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Zástupci: čeleď hroznýšovití (Boidae): hroznýš královský (Boa constrictor), anakonda velká (Eunectes murinus), čeleď krajtovití (Pythonidae): krajta mřížkovaná (Python reticulatus), čeleď užovkovití (Colubridae)užovka obojková (Natrix natrix), užovka podplamatá (Natrix tessellata), užovka hladká (Coronella austriaca), užovka stromová (Zamenis longissimus), čeleď korálovcovití (Elapidae): kobra indická (Naja naja), čeleď zmijovití (Viparidae): zmije obecná (Vipera berus)
31. Charakterizujte řád Testudines (typ lebky – lebku popište, 2 hlavní části krunýře, jejich vzájemné spojení, v kterém místě dochází ke srůstům s kostrou). Popište podřády, uveďte zástupce. Který druh je u nás původní?
Želvy mají anapsidní lebku. U recentních druhů jsou bezzubé čeliti kryté ostrými rohovitými lištami. Obvykle mají pětiprsté končetiny. Tělo kryjí drobné nepřekrývající se šupiny a krunýř. Pokožka se během růstu po cárech svléká. Krunýř je derivát epidermis a škáry, vzniklý srůstem kostěných plátů a desek (osteodermy). Neurální desky (ve střední linii) jsou srostlé s páteří, pleurální (boční) desky jsou srostlé se žebry. Plastron krunýře (spodní část krunýře) vznikl srůstem většinou 4 párů kostěných desek a jedné samostatné desky (entoplastron) vložené mezi první 4 párové desky. Karapax (horní část krunýře) a plastron jsou spojeny pevným kostěným mostem nebo pružnými vazy. Povrch celého krunýře je až na výjimky kryt řadami rohovinových štítků, které překrývají švy kostěných plátů a během celého růstu želvy se loupají a vyměňují. Pletence končetin leží ventrálním směrem pod žebry. Pánevní kosti často srůstají s karapaxem. Samci mají nepárový kopulační orgán - penis, jsou vejcorodé, vejce mají většinou pevnou a křehkou vápenitou skořápkou. Pohlaví je determinované teplotou.
Podřád: Skrytohlaví (Pleurodira)
Při ukrývání hlavy ohýbají dlouhý krk ve vodorovné kličce a hlavu přikládají ze strany pod krunýř. Převážně akvatické až obojživelné druhy, většinou dravé, ale některé druhy i býložravé.Zástupci: matamata třásnitá (Chelus fimbriatus)
Podřád: Skrytohrdlí (Cryptoda)
Při ukrývání zatahují hlavu do krunýře pozpátku a krk uvnitř esovitě ohýbají. Žijí na souši, ve vodě i obojživelně – včetně mořského prostředí. Živí se dravě, všežravě i býložravě.Zástupci: želva sloní (Cheloniodis nigra)
čeleď karetovití (Chelodidae): kareta obecná (Caretta caretta)
čeleď kožatkovití (Dermohelyidae): kožatka velká (Dermochelys coriacea)
čeleď Emydidae: želva bahenní (Emys orbicularis) – náš původní druh, žila na jižní Moravě a ve Slezsku, kde pravděpodobně vyhynula, dnes přežívá vzácně na J a V Slovensku i J Polsku. Želva nádherná (Trachemys skripta)
čeleď Testudinidae: želva zelenavá (Testudo hermani)