ZOO OTÁZKY KE ZK
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
32. Krokodýli (Crocodylia). Charakteristika (lebka, zvláštnosti na kostře, zvláštnosti vnitřních orgánů, anatomická přizpůsobení životu ve vodě).
Mají diapsidní lebku s druhotným patrem – umožňuje lov a dýchání při otevřené tlamě ve vodě. Jsou vyvinutá žebra s hákovitými výběžky i břišní žebra (gastralia). Tělo kryjí velké nepřekrývající se šupiny, které jsou na hřbetě a někdy i na břiše podloženy kostěnými osteodermami, kůže hlavy přirůstá k lebce. Mají ještěrkovitý čtyřnohý typ tělesné stavby. Přední nohy jsou pětiprsté, zadní čtyřprsté s plovací blánou a vždy silnější než první pár. Obě srdeční komory jsou odděleny přepážkou jen s malým otvorem. Třídílný žaludek obsahuje spolknuté kameny (gastrolity). Břišní dutinu odděluje nepravá bránice spojená s játry. Ústní dutina, vnější nozdry i ušní otvory jsou uzavíratelné záklopkami, oči jsou kryty průhlednou mžurkou – umožňuje vidění pod vodou. Nemají vyvinut Jacobsoův vomeronasální orgán. Jsou vytvořeny hrdelní a kloakální pachové žlázy. Samci mají nepárový kopulační orgán - penis. Jsou vejcorodí, vejce mají pevnou a křehkou vápenitou skořápkou, pohlaví je determinované teplotou.
33. Krokodýli (Crycodylia) Na které čeledi se řád člení, tyto také charakterizujte, uveďte zástupce.
Čeleď: Aligátorovití (Alligatoridae)
Hlava je široká a zaoblená. Při sevření čelisti jsou dolní zuby překryty horní čelistí a nejsou vidět, čtvrtý zub dolní čelisti zapadá v horní čelisti do jamky. Samice snášejí vejce do připravených hromad tlejícího organického materiálu, snůšku hlídají a brání před predátory. Pomáhají mláďatům aktivně při líhnutí a nějaký čas je hlídají.
Zástupci: Aligátor severoamerický (Alligator mississipensis): dorůstá 2 – 4m, žije na J a JV USA,v zimě je schopen přežít i velmi nízké teploty. V minulosti byl téměř vyhuben lovem pro svou kůži, dnes se jeho populace rozšířila a jeho lov se velmi omezeně v přírodě znovu povoluje.
Kajmánek trpasličí (Paleosuchus palpebrosus): 1-1,5m –nejmenší druh celého řádu
Čeleď: Krokodýlovití (Crocodylydae)
Dolní zuby jsou při zavření čelistí vidět, včetně velkého čtvrtého zubu. Hlava je dlouhá a zašpičatělá. V oblasti jazyka mají solné žlázy. Obývají obojživelně vodní prostředí a břehy. Některé druhy žijí i v braktických a slaných vodách. Živí se dravě, hlavně obratlovci. Samice snášejí vejce do země, někdy do připravených hromad tlejícího organického materiálu, snůšku hlídají a brání před predátory. Pomáhají mláďatům aktivně při líhnutí a nějaký čas je hlídají.
Zástupci: krokodýl nilský (Crocodylus niloticus): dorůstá 5 -7m, žije ve sladkých vodách Afriky až Madagaskaru, může být nebezpečný i člověku, v minulosti byl pro svou kůži volem téměř vyhuben, dnes je díky ochraně v některých státech znovu početný.