Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




EMM II výpisky ke ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (175.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

3) Co je intenzita provozu systému hromadné obsluhy a jak se vypočítá? Jakých hodnot musí reálně nabývat její hodnota, aby systém uspokojivě fungoval?

Vyjadřuje vytíženost kanálu obsluhy, udává kolik jednotek systém hromadné obsluhy odbavit za konkrétní časový úsek. Pokud je vyšší než 1, systém nefunguje. $\rho = \frac{\lambda}{\mu}$ intenzita obsluhy/intenzita provozu

4) Co je to Kendalova klasifikace systému hromadné obsluhy?

A = typ pravděpodobnostního rozdělení popisující intervaly mezi příchody požadavků do systému (např. M – exponenciální rozdělení; D – konstantní intervaly mezi příchody; N – normální rozdělení; G – nespecifikované rozdělení)

B = typ pravděpodobnostního rozdělení popisující dobu trvání obsluhy. Používají se stejné symboly jako u A.

X = počet paralelně uspořádaných kanálů

Y = číslo udávající kapacitu systému hromadné obsluhy

Z = řád fronty (FIFO, LIFO, SIRO, PŘI)

5) V systémech hromadné obsluhy popište: uspořádání kanálů obsluhy a způsoby organizace fronty.

Uspořádání kanálů obsluhy – sériové = uspořádání za sebou, požadavek musí projít postupně několik kanálů obsluhy

- paralelní = uspořádání, kdy je vedle sebe několik homogenních linek (linek poskytujících stejné služby, systém s jednou frontou a s více frontami)

Organizace fronty: FIFO (first imput, first output – první dovnitř, první ven), LIFO (last imput, first output – zásobování cihly, poslední do, první ven), RANDOM (náhodný výběr – losy), PRI (příznaková u lékaře). Uplatňování pravidel – přednost invalidů, zákazníků se zlatou kartou.

SIMULAČNÍ MODELY

1) Uveďte a stručně popište základní komponenty simulačního modelu.

Entity = jsou předmětem transformace systému, které se mohou měnit v důsledku probíhajících procesů. Jsou charakterizovány atributy, hodnoty se mohou v čase měnit. Mohou být dle potřeby agregovány nebo desagregovány.

Aktivity = činnosti probíhající v systému, které obvykle slouží ke zpracování entit. Mívají stanovenou dobu trvání a náklady.

Zdroje = jsou spotřebovávány aktivitami, jejich nedostatek omezuje průběh aktivit. Stejně jako entity mají zdroje atributy a mohou se měnit v čase. Zdroje mohou být sdíleny více aktivitami. Čekání na přístup ke zdroji způsobuje frontu při realizaci aktivit.

Řídící prvky = vytváří logiku celé simulace. Pravidla pro aktivity, stanovují informační potřeby pro rozhodování o dalším průběhu simulace.

2) Co je podstatou metody Monte Carlo? Jak se výsledky této metody vyhodnocují?

Je to numerické řešení úloh pomocí mnohokrát opakovaných náhodných pokusů. Výsledkem je určení hodnoty náhodné veličiny. Výsledky se vyhodnocují přes tabulku a zadávají se do grafu.

Vyhodnocení: plánujeme délku simulačního chodu, počet experimentů, přesnost a spolehlivost výsledků experimentů. Rozlišujeme simulaci s konečným horizontem a simulaci s cílem zjištění dlouhodobého chování systému. Využíváme různé statistické techniky a metody.

Témata, do kterých materiál patří