Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




EMM II výpisky ke ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (175.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Axiomatická definice = pravděpodobnost náhodného jevu je číslo z intervalu (0;1), pravděpodobnost jevu jistého je rovna jedné. Pravděpodobnost sjednocení konečně nebo spočetně mnoha neslučitelných náhodných jevů je rovna součtu pravděpodobností těchto náhodných jevů.

10) Charakterizujte rozhodovací model pro rozhodování za rizika s dodatečnou výplatou. Jak vypočtete potřebnou dodatečnou výplatu?

Získání benefitu (výplaty) V0 je závislé na náhodném jevu A, který nastane s pravděpodobností p(A) a podmíněno investicí W. V případě nastání jevu a lze kalkulovat s dodatečnou výplatou ve výši V1, tj. celkem poté realizujeme výplatu V = V0 + V1

Implied pay-off odds = pokud odds PROTI > V0/W, investici zatím nezamítneme. Vypočteme nutnou celkovou výplatu V > odds PROTI * W. Dodatečná výplata V1 = V – V0. Pokud usoudíme, že jsme schopni ji získat, investici přijmeme. Příklad: Dvě politické strany (A, B) se ucházejí o přízeň stejné skupiny voličů. Současný stav je 60/40 pro A. Strana B uvažuje o zveřejnění kompromitující informace na leadera A (pravdivost informace p = 0,6). V případě neprokázání pravdivosti informace riskuje znechucení 20% bodů svých voličů, kteří by určitě přešli k A. V případě pravdivosti 10% bodů voličů A určitě přejde k B a další voliči spíše přejdou k B. Je výhodné informaci zveřejnit? Řešení: Odds proti: 4:6 = 0,67 > pay-off odds 10/20 = 0,5 … nezveřejňovat, ale: Otázka: Kolik dalších voličů bychom museli získat, aby se to vyplatilo? Je to reálné?

n/20 > 0,67 … n > 13,33 … Pokud reálně dokážeme získat další 3,33% bodu voličů, informaci se vyplatí zveřejnit.

STOCHASTICKÉ PROCESY II.

1) Uveďte praktické příklady použití markovských řetězců. Nepoužívejte příklady z přednášek a cvičení. Co rozumíme pojmem markovská vlastnost u stochastického procesu?

Markovská vlastnost = stav v okamžiku n+1 závisí pouze na stavu v okamžiku n, nezávisí na výsledcích ostatních předcházejících pokusů.

Rodiče budou mít syna s pravděpodobností p a dceru s pravděpodobností 1-p. Jaká je pravděpodobnost, že ve 3. generaci se narodí syn (dcera)? Zjišťování počtu strojů v provozu, zjišťování počtu zákazníků, strávníků, bonus a malus v pojišťovnictví, vytížení obsluhy, potřeba lékařů na pohotovosti

2) Co je podmíněná pravděpodobnost přechodu v markovském řetězci? Co vyjadřují a jaké mají vlastnosti vektor absolutních a vektor limitních pravděpodobností markovského řetězce?

Podmíněná pravděpodobnost = pravděpodobnost ze stavu i v okamžiku n do stavu j v okamžiku n+1

Vektor absolutních pravděpodobností = vektor pravděpodobností jednotlivých stavů v určitém okamžiku (p je v intervalu (0;1), součet pravděpodobností je roven 1)

Vektor limitních pravděpodobností = počítáme tehdy, když se řetězec dostane do stavu, kdy se v dalších okamžicích nemění (konverguje), jeho stav je potom na čase nezávislý

Témata, do kterých materiál patří