Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




EMM II výpisky ke ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (175.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Agregace kriteriálních funkcí = sloučení všech kritérií pomocí vhodného operátoru do jediného kritéria

Převod kriteriálních funkcí na omezující podmínky = převod všech kriteriálních funkcí na omezující podmínky kromě jedné

Cílové programování = vychází z minimalizace odchylek od cílových hodnot jednotlivých kritérií

Parciální optimalizace = nalezení dílčích optimálních řešení

Stanovení ideální a bazální varianty

5) Co je to parciální optimalizace v modelech vícekriteriální optimalizace? Jak se provádí a jakou informaci nám poskytují její výsledky?

Nalezení dílčích optimálních řešení, tj. řešení, která splňují všechny omezující podmínky a optimalizují jedno z kritérií modelu. Mají na nás analytický význam, protože umožňují hodnotit vliv jednotlivých kritérií na výsledek řešení. Optimalizujeme podle jednotlivých kriteriálních funkcí a zapisujeme do kriteriální tabulky. Určí nám intervaly, ve kterých se má pohybovat řešení.

6) Co je to ideální varianta a bazální varianta v modelech vícekriteriální optimalizace?

Ideální varianta = hypotetická nebo reálná varianta, která dosahuje ve všech kritériích současně nejlepší možné hodnoty

Bazální varianta = hypotetická nebo reálná varianta, jejíž ohodnocení je nejhorší podle všech kritérií

Stanoví se tak, že porovnáváme jednotlivé varianty a vybíráme tu nejlepší nebo nejhorší. Nalezení v kriteriální tabulce.

7) Na jakém principu je založena agregace kriteriálních funkcí v modelech vícekriteriální optimalizace? Jaké aspekty musíme ošetřit při konstrukci agregované kriteriální funkce?

Sloučení všech kritérií pomocí vhodného operátoru do jediného kritéria. Aspekty: různé jednotky kriteriálních funkcí (normalizace cenových koeficientů proměnných), váhy kriteriálních funkcí (není nutný normalizovaný vektor vah, násobíme jimi normalizované cenové koeficienty), povaha kriteriální funkce (maximalizační – přičítáme, minimalizační – odčítáme; výsledná funkce je maximalizační)

8) Na jakém principu je založen převod kriteriálních funkcí na omezující podmínky v modelech vícekriteriální optimalizace? Jak se tento převod provádí?

Převod všech kriteriálních funkcí na omezení kromě jedné. Levá strana omezující podmínky je dána předpisem kriteriální funkce. Pravou stranu určíme z intervalu ideální a bazální hodnotou daného kritéria. Když je funkce maximalizační, požadavková omezující podmínka (≥), když je funkce minimalizační, kapacitní omezující podmínka (≤). Kompromisní řešení zjistíme optimalizací podle nepřevedené kriteriální funkce.

9) Na jakém principu je založeno cílové programování v modelech vícekriteriální optimalizace? Jak se konstruují cílové omezující podmínky?

Stanovujeme cíle pro všechny kriteriální funkce z intervalu, který je dán ideální a bazální hodnotou daného kritéria. Minimalizujeme odchylky od zvolených cílů (nedosažení – odchylkové proměnné „n“, překročení – odchylkové proměnné „p“). Konstrukce cílových omezujících podmínek (na levé straně předpis kriteriální funkce a odchylkové proměnné; na pravé straně cíl; podmínka určení – právě rovno). Novým kritériem minimalizace odchylek od cílů (oboustranné z = n + p -> MIN; jednostranné – penalizujeme pouze horší než cílové hodnoty, ale překročení cílů nám nevadí; s váhami – váhy používáme jako cenové koeficienty odchylkových proměnných).

Témata, do kterých materiál patří