Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




EMM II výpisky ke ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (175.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

4) Z čeho se skládá model vícekriteriální analýzy variant? Popište všechny jeho komponenty.

Varianty = možnosti (kompromisní, dominovaná, ideální, bazální)

Kritéria = podle čeho se rozhodujeme (směr preference – max. a min., vyjádření preference – měřitelná a neměřitelná)

Kriteriální matice

Váhy kritérií = jak je které kritérium důležité (číselně ve formě normalizovaného váhového vektoru)

5) Co je kompromisní varianta v modelu vícekriteriální analýzy variant? Proč nepoužíváme termín „optimální varianta“?

Kompromisní varianta = nedominovaná varianta doporučená jako řešení problému. Zhruba někde uprostřed mezi prostředními hodnotami variant. Varianta, která je pode všech kritérií celkově hodnocena co nejlépe.

Optimální varianta = nelze v podstatě nalézt optimální variantu. Nepoužíváme, protože výsledkem může být doporučení sice objektivně nejlepší varianty, ale prakticky by byla lepší jiná varianta.

6) Co je dominance v modelu vícekriteriální analýzy variant? Jak ji zjišťujeme?

Vztah mezi dvěma variantami vyjadřuje převahu jedné varianty (dominující) nad druhou variantou (dominovanou). Porovnáváme všechny varianty mezi sebou. Dominující varianta je hodnocena lépe podle všech kritérií než varianta dominovaná. Jedna varianta dominuje druhou, pokud je podle všech kritérií hodnocena alespoň tak dobře jako varianta dominovaná a alespoň v jednom kritériu je ostře lepší. Zjistíme ji tak, že bereme nejvyšší nebo nejnižší hodnoty a porovnáváme to.

7) Popište pojmy „ideální varianta“ a „bazální varianta“ v modelech vícekriteriální analýzy variant. Jak tyto varianty zjistíme? Jaký mají tyto varianty význam pro další řešení úlohy?

Ideální varianta = varianta, která dosahuje ve všech kritériích současně nejlepší možné hodnoty, u max. vybírám nejvyšší, u min. nejnižší hodnotu.

Bazální varianta = varianta, jejíž ohodnocení je nejhorší podle všech kritérií, u max. nejnižší, u min. nejvyšší hodnota.

Zjistím je tak, že projdu jednotlivé varianty kritérií a vyberu je z toho. Podle ideální varianty můžeme určit kompromisní variantu (ta, co je té ideální nejblíž). Potřebujeme je k normalizaci hodnot kritérií u metody váženého součtu, abychom je mezi sebou mohli dále porovnávat. Dále značí interval, ve kterém se pohybujeme.

8) Uveďte a stručně popište základní typy informací o preferenčních vztazích mezi objekty.

Žádné informace = informace o preferencích neexistuje, přípustná pouze pro preference kritérií.

Nominální informace = vyjádřena pomocí aspiračních úrovní (nejhorší přípustná hodnota kritéria, aby varianta byla akceptovatelná), přípustná pouze pro preference kritérií mezi sebou.

Ordinální informace = vyjadřuje pořadí kritérií podle důležitosti nebo uspořádání variant podle toho, jak jsou hodnoceny kritériem (kvalitativní – uspořádání, pořadí)

Témata, do kterých materiál patří