Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1_Úvod do předmětu Základy právních nauk

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (217.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Úvod do předmětu Základy právních nauk

Obsah:

  1. Právo a jeho význam

  2. Historický exkurz

  3. Právní systémy

  4. Prameny práva

  5. Dualismus práva

  6. Právní řád

  7. Právní odvětví v ČR

  8. Druhy právních předpisů v českém právním řádu

  9. Právní normy

  10. Působnost právních norem

  11. Aplikace a interpretace právních norem

Lidé žijí ve společnosti a vstupují do nesčetných vzájemných vztahů. Tyto společenské vztahy musí být podřízeny určitým pravidlům /normám/, která mají ve společnosti různý charakter. Nejvyšší spektrum společenských vztahů se stabilizuje jako pravidla morální. Tyto normy se utvářejí v určitých společenských seskupeních a většina lidí je dodržuje dobrovolně, z vlastního přesvědčení o správnosti takového jednání. Morálními hodnotami jsou spravedlnost, dobro, zlo, čest. Vyvíjejí se s historickým vývojem společnosti a společenských ideologií.

Právo je třeba chápat jako historickým fenomén, jehož začátky se objevují v době, kdy společnost začala být organizována na určitém stupni vývoje a kdy se ukázala nezbytnost dát vznikajícím společenským útvarům vnitřní řád prostřednictvím závazných a vynutitelných pravidel chování. Z těchto se postupným vývojem staly právní normy.

Jsou to pravidla , která musí dodržovat všichni členové společnosti, aby nestal chaos a společnost mohla dobře fungovat. Jde o normy právní. V počátcích šlo o pravidla nepsaná, zvyková, dnes se jedná o právo psané.

Hlavní znaky práva: normativnost, regulativnost, mocenskost.

Právo a morálka mají k sobě úzký vztah a částečně se překrývají. Z tohoto hlediska lze říci, že právo je minimum morálky.

Právo je ve společnosti velice složitý fenomén a lze na něj nahlížet z různých hledisek a to zejména

filosofického,

sociálního,

právní vědy.

Nejstarší dochovanou právní památkou je Chammurapiho zákoník (nebo kodex krále Chammurapiho). Územně se váže k oblasti dnešního Iráku (mezi řekami Eufrat a Tigris). Pochází přibližně z roku 1686 př. n. l. (uvádí se též 1800 př. n. l.) a patří tak mezi nejstarší dochované zákoníky vůbec, (staršími jsou jen zápisy o zákonech sumerského krále Urnammy z města Uru (zhruba 2050 př. n. l.) a další dva zákoníky z Mezopotámie). Po dlouhou dobu byl však Chammurapiho zákoník považovan za naprosto nejstarší.

Chammurapiho zákoník je kamenný monolit, jehož horní části se nachází vyobrazení autora zákoníku babylonského krále Chammurapiho, jak se modlí k bohu Slunce a spravedlnosti Šamašovi, který sedí napravo od Chammurapiho a symbolicky mu diktuje text zákoníku.

Zákoník se z převážné části skládá z výkladu zvykového práva, je však přehledně systematizován. Obsahuje 282 článků, řešících právní otázky ohledně rodiny, soukromého vlastnictví a majetku obecně, obchodu, cen a mezd, půjček a jejich splácení, násilných zločinů, postavení různých společenských vrstev včetně otroků.

Témata, do kterých materiál patří