Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce - Pozorování obratlovců

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.59 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Informační tabule 3. stanoviště naučné stezky obce Písek uvádí, že na mnou pozorovaném biotopu mokřad u louky můžeme z obojživelníků pozorovat čolka horského a obecného, mloka skvrnitého, ropuchu obecnou a skokana hnědého. Kromě mloka skvrnitého, zmiňovaného již ve výše uvedeném odstavci, jsem spatřil i skokana hnědého, jednak ve stádiu vajíčka, přibližně 1500 kusů asi po 20 snůškách plovoucí na hladině tůňky dne 5. 4. 2015, jednak i 2 dospělé jedince v dalším termínu pozorování, dne 26. 4. 2015. Z čolků jsem nespatřil ani jednoho, rovněž ropuchu obecnou jsem žádnou nezpozoroval.

Z informační tabule 4. stanoviště naučné stezky obce Písek je zmiňováno, že okraj smíšeného lesa, v němž jsem své pozorování realizoval, bývá rozezvučen zvláště na jaře hlasy skřivanů, kosů, lejsků, pěnkav a konipasů. Kromě lejska malého, rovněž zmiňovaného již ve výše uvedeném odstavci, jsem samozřejmě nejen v lese zpozoroval i značné množství jedinců kosů černých, a to nejvíce u řeky, za všechna pozorování celkem 18 jedinců, v biotopu mokřad u louky pouze 3 jedince dne 26. 4. 2015 a v lese za všechna pozorování celkem 9 jedinců. Kromě kosů černých se mi také podařilo spatřit 2 kosy horské v lese dne 16. 5. 2015, což považuji za mnohem větší kosí úspěch. Ovšemže jsem také spatřil slušné množství pěnkav obecných, a to na biotopu mokřad u louky za všechna pozorování celkem 3 jedince, avšak v lese za všechna pozorování celkem až 10 jedinců. Ze skřivanů jsem nespatřil ani jednoho. Z konipasů jsem sice v lese také nespatřil ani jednoho, i když u vody jsem za všechna pozorování zpozoroval celkem 8 jedinců konipasů bílých.
Na téže tabuli je také zmíněno, že je možné se přesvědčit o rozmanitém životě obratlovců v lese na základě různých pobytových značek, které po sobě zanechávají sovy, datli, strakapoudi, srny, zajíci a veverky. Přestože jsem žádné pobytové znaky nezaznamenával, zaznamenal jsem vizuálně i foneticky: z ptáků (konkrétně ze sov) puštíka obecného (1 jedince) dne 5. 4. 2015, datla sice ani jediného, avšak při každém pozorování 1 (za všechna pozorování celkem 3 jedince) strakapouda bělohřbetého a dne 16. 5. 2015 2 strakapoudy velké; ze savců 1 zajíce polního a 1 samici srnce obecného dne 26. 4. 2015, ale ku podivu ani jedinou veverku.

Úkolem bylo navštěvovat ve třech termínech tři různé biotopy, pozorovat a determinovat v nich zpozorované obratlovce. Jistě že si také nešlo nepovšimnout spousty bezobratlých živočichů, a to nejvíce v biotopu mokřad u louky.

Podařilo se mi zejména prohloubit si znalosti determinace našich obratlovců, a to jak vizuálně, tak i foneticky. Determinace podle poslechu (především ptačích zpěvů) byla náročná a vyžadovala následné zpracování doma. Zlepšil jsem se také v pozorování s použitím dalekohledu. Jako významnou zkušenost považuji také samotný proces tvorby této seminární práce, což se jistě může uplatnit např. i při bakalářské práci.

Témata, do kterých materiál patří