Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce - Pozorování obratlovců

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.59 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Na tomto stanovišti nás z rostlin na jaře upoutají majestátná květenství devětsilů, blatouchů a svou omamnou vůní nás překvapí lýkovec jedovatý.
Léto zbarví louku červeně kohoutkem lučním a žluté květy pryskyřníků a vrbin, nad nimiž se vypínají květenství pcháčů a bodláků.
Okraj mokřadu (vpravo od pěšiny) je lemován lesními společenstvy.

(Informační tabule 3. stanoviště naučné stezky obce Písek)

Biotop les

Pro lesní úsek v poměrně těsném sousedství s CHKO Beskydy, obklopený loukami a pastvinami, který vznikl činností člověka, jsou typická přilehlá terasová políčka.

Stanoviště, na němž jsem realizoval své pozorování obratlovců, leží opět zhruba 1 500 m od předchozího, odkud sem vede pěšina vpravo stoupajícím lesním úsekem, následně vlevo úsekem téměř nestoupajícím až k úseku nedaleko od okraje lesa.

V 19. století bylo i zdejší lesní hospodářství poznamenáno zalesněním smrkem. V současné době dochází ke změně druhového složení lesa tak, aby se zvýšila ekologická stabilita porostů. Jedná se hlavně o vysazování listnatých dřevin – buku a javoru.

Stromové patro zde převažuje, keřové patro je však na tomto stanovišti velmi chudé. Ve stínu buků a javorů najdeme fialové koberce kyčelnice žláznaté, které později vystřídá pstroček dvoulistý, kokořík mnohokvětý a dominantní bělavá květenství udatny lesní.

Tento biotop vyznačující se pestrostí rostlinných druhů, umožňuje život četným zástupcům hmyzu – čmelákům, motýlům a broukům.
Přítomnost bohatých společenství půdního edafonu ukazuje na šetrný ekologický způsob hospodaření v této lokalitě.

Okraj smíšeného smrkobukového lesa bývá zvláště na jaře rozezvučen hlasy skřivanů, kosů, lejsků, pěnkav a konipasů.
O rozmanitém životě v lese nás také mohou přesvědčit četné pobytové značky zvěře – stopy, okusy, vývržky, otvory v kmenech stromů, které po sobě zanechávají sovy, datli, strakapoudi, srny, zajíci a veverky.

(Informační tabule 4. stanoviště naučné stezky obce Písek)

Pomůcky

Při svých pozorováních jsem vždy použil dalekohled, poznámkový blok, propisku, knižní literaturu potřebnou k determinaci (Hudec 2007, Dungel a Řehák 2005, Dungel a Hudec 2011). Po následném příchodu domů jsem k fonetické determinaci využil internetový zdroj (http://www.prirodainfo.cz).

Metody pozorování

Pro získání údajů z pozorování obratlovců v jednotlivých biotopech jsem využíval typ pozorování přímé (bezprostřední). Tento hlavní typ pozorování spočívá v přímém sledování živočichů (všech ontogenetických fází, včetně mrtvých těl). Ty jsem pozoroval buď přímo vizuálně, popřípadě za využití dalekohledu, nebo foneticky (zvuky vytvořené pohybem částí těla, hlasové projevy, u ptáků i zpěvy).

Pozorování u řeky jsem zahájil vždy v době cca 6:00. Pozoroval jsem území o rozloze asi 20 000 m2. Pomalou chůzí jsem procházel plochu vymezenou úsekem dlouhým přibližně 300 m vpravo od mostu vedoucí pěšinou vzdálenou od břehu řeky přibližně až do 10 m.
Pozorování na biotopu mokřad u louky jsem zahájil vždy v době cca 7:15. Pozoroval jsem území o rozloze opět asi 20 000 m2. Pomalou chůzí jsem procházel plochu vymezenou úsekem dlouhým přibližně 150 m vedoucí podél podmáčené části louky a tůňky vedle lidského sídla a úsekem vzdáleným zhruba 15 m zprava od pěšiny.
Pozorování v lese jsem zahájil vždy v době cca 8:30. Pozoroval jsem území o rozloze asi 22 500 m2. Pomalou chůzí jsem vpravo od pěšiny plošně procházel území vymezené úsekem dlouhým přibližně 100 m vedoucí podél pěšiny k okraji lesa a mírně stoupajícím úsekem vzdáleným zprava od pěšiny zhruba také 100 m.

Témata, do kterých materiál patří