Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce - Pozorování obratlovců

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.59 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Biotický kontrast vůči okolním bioregionům (s výjimkou Hranického) tvoří především rozvinutá subxerofilní vegetace vázaná na bazické vyvřeliny a vápence, provázená četnými méně náročnými teplomilnými druhy, k nimž náleží např. rozrazil ožankový (Veronica teucrium), tolice srpovitá (Medicago falcata), vítod chocholatý (Polygala comosa) a krvatec menší (Sanguisorba minor) a kvantitativně i dalšími druhy živnějších substrátů, jež se v sousedních bioregionech vyskytují jen zřídka, např. vstavač bledý (Orchis pallens), hořec křížatý (Gentiana cruciata) a hořec brvitý (Gentianopsis ciliata). Nápadné vegetační rozdíly jsou patrny v samotném bioregionu mezi severovýchodní a jihozápadní částí (v regionálně fytogeografickém členění přiřazené do Moravské brány), kde zcela chybí montánní druhy i mnohé vlhkomilné druhy submontánních poloh, jako rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus), všivec lesní (Pedicularis sylvatica) a kruštík bahenní (Epipactis palustris). Mezofilní ráz teplejší jihozápadní části dokumentuje i výskyt lipových habřin Tilio cordatae-Carpinetum betuli, křoviny svazu Berberidion i bohaté lesní okraje s vegetací lemů svazu Trifolion medii, které prakticky nejsou v okolních výše položených bioregionech zastoupeny. Kontrast vůči Pooderskému bioregionu tvoří absence tvrdého luhu a řada typů vodní vegetace. Ostravský bioregion se kvantitativně odlišuje především dominancí odlišných typů potenciální lesní vegetace (Carici-Quercetum), náhradní vegetací na mokřadech, menším zastoupením horských prvků i absencí teplomilnějších druhů. Nejméně ostrý je biotický kontrast vůči bioregionu Hranickému, kde polonské dubohabřiny (Tilio cordatae-Carpinetum betuli) pouze vyznívají, kvantitativně menším zastoupením splavených horských druhů a rovněž odlišnou druhovou skladbou na vápencových ostrůvcích i vodní faunou.

(Culek a kol., 2013)

Ochrana přírody

V bioregionu bylo vyhlášeno 23 MZCHÚ (maloplošných zvláště chráněných území). Nejvýznamnější je NPP (národní přírodní památka) Šipka na štramberských vápencích s paleontologickým a archeologickým nalezištěm a bučinami s vápnomilnou biotou. Smíšené lesy s převahou buku nalezneme v PR (přírodní rezervaci) Velké doly. Společenstva lužních a suťových lesů hostí PP (přírodní památka) Pod hukvaldskou oborou. Zachovalý úsek přirozeného divočícího toku řeky Morávky s charakteristickými společenstvy a výskytem vzácného židoviníku německého (Myricaria germanica) chrání NPP Skalická Morávka. Biotu štěrkových teras a pobřežních porostů chrání PP Profil Morávky. Subtermofilní trávníky a lesíky jsou v PP Kamenec a květnaté louky a pastviny v PR Svinec. Společenstva mokřadních luk chrání PP Domorazské louky a spolu s lužními lesy i PR Novodvorský močál a PP Stará řeka. Mokřady a vodní ekosystémy jsou chráněny v PP Žermanický lom. Geologicky a geomorfologicky významné jsou PP Kamenárka, PP Jasenice (zatopený lom ve vápencích), PP Polštářové lávy ve Straníku a PP Travertinová kaskáda (pěnovcové korýtko).

Témata, do kterých materiál patří