Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce - Pozorování obratlovců

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.59 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

(mapy.cz, s.r.o.)

Charakteristika Podbeskydského bioregionu

Poloha a základní údaje

Podbeskydský bioregion leží na východě Moravy na hranicích se Slezskem, zabírá východní část geomorfologických celků Podbeskydská pahorkatina a Moravská brána a na severovýchodě zasahuje do Polska. Plocha bioregionu v ČR je 873 km2.

Bioregion je tvořen vlhkou pahorkatinou na měkkých sedimentech (vč. ledovcových), z níž ostře vystupují kopce z pískového flyše, ojediněle i vápenců. Převažuje 4. bukový stupeň, na jižních svazích se nachází i 3. dubovo-bukový stupeň. Území je tedy tvořeno mozaikou hájové bioty (smíšený karpatský a hercynský vliv) a karpatského bukového lesa, zčásti se zde projevuje i vliv polonské podprovincie. Biota je obohacena řadou horských druhů, splavených ze sousedních Beskyd. Na vápencích jsou ostrůvky méně náročné teplomilné flóry a fauny.

V současnosti převažuje orná půda, hojné jsou vlhké louky, v lesích kulturní smrčiny se zbytky bučin.

Upřesněním plocha bioregionu poklesla o 76km2. Do Ostravského bioregionu bylo vyčleněno území jihozápadně od Příbora až k Novému Jičínu a kolem Bernartic nad Odrou až k rozvodí s Bečvou. Tam byl vyčleněn i pás území podél Luhy až k Bělotínu – zde hranice respektuje i výskyt rybniční bioty. Do Hranického bioregionu bylo přesunuto dno Moravské brány mezi Hranicemi a Vražným u Oder. Vazby tohoto území jsou podobné jako u Hranického bioregionu, naopak z Hranického bioregionu bylo přičleněno území na severním okraji Valašského Meziříčí až po obec Lešná (segmenty flyšových pískovců a hlavně těšinitů). Bioregion byl mírně rozšířen v Jablunkovské brázdě až na úpatí Beskyd na úkor bioregionu Beskydského.

(Culek a kol., 2013)

Horniny a reliéf

Podklad bioregionu tvoří vápnitý flyš spodní křídy, především jílovce a slínovce s ostrůvky svrchnojurských slínů a slínitých měkkých vápenců. Paleogenní jílovce s polohami pískovců a slepenců tvoří též menší ostrovy. Významná jsou bradla jurského vápence u Štramberka, hřbety tvořené druhohorními bazickými vyvřelinami (pikrity, těšinity) a vápencové slepence u Nového Jičína (Starojický vrch, Svinec). Od flyše v Moravskoslezských Beskydech se tato složitá jednotka podstatně liší uplatněním vápnitých a slínitých hornin a obecně větší litologickou pestrostí. Z pokryvů jsou na dnech kotlin glaciální a glacifluviální sedimenty, zpravidla ovšem překryté sprašovými hlínami a svahovinami. Velmi charakteristické a hojné jsou na úpatí Beskyd štěrky vyplavené z hor.

Bioregion zabírá zarovnaný povrch úpatí pahorkatiny vybíhající od Moravskoslezských Beskyd k severu. Ve střední části bioregionu se táhne směru sv. – jz. Štramberská vrchovina, tvořená výraznými strmými kopci a hřbety, které jsou částečně podmíněné vyšší odolností hornin. Významná jsou s. – j. údolí řek přitékajících z Moravskoslezských Beskyd, která mají 1 – 2 km široké štěrkovité nivy s velkým spádem, v nichž řeky před regulací často divočily. Na úpatí Moravskoslezských Beskyd jsou kromě niv charakteristické i štěrkové náplavové kužely. V plošším reliéfu v hlinitých sedimentech je typická síť drobných údolíček, často stržovitých. Údolí všech toků jsou asi 30 m hluboká, pouze v místech výjimečných průlomů přes hřbety Štramberské vrchoviny jsou úzká a až 200 m hluboká (Hukvaldy). Ve Štramberské vrchovině se významně projevují podmáčené erozně-denudační sníženiny, např. Frenštátská brázda. Po výstavbě přehrad na tocích se do určité míry zastavil chod štěrků, toky se díky větší rychlosti místy zaříznuly několik metrů až do flyšového podloží, v němž pak vznikly skalní prahy.

Témata, do kterých materiál patří