Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OPD krátké otázky vypracované

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50.82 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Vztah církve a státu v rané feudální východní Evropě

- caesaropapismus – panovník má v rukou moc světskou i duchovní

  1. Vztah státu a církve po reformách

- od dob reforem jsou ve vztahu mezi církví a státem dva směry – a) katolický, představovaný mezinárodní organizací, 2) evangelický, představovaný principem teritoriality církevních organizací – korporace státu úplně podřízené

  1. Pseudoisidorská sbírka (Collectio Pseudoisidoriana)

- 846-852, podvrh středověku, má dokázat, že světská moc byla podřízena moci církevní, a že římský biskup požíval v církvi odedávna privilegované postavení

  1. Wormský konkordát

- 1122 – smlouva (mezi císařem Jindřichem V. a papežem Kalixtem II.) – ukončil spor o investituru. Porážka světské moci. Biskupy jmenuje papež, ale v Německu tuto pravomoc propůjčuje králi.

  1. Kdo vydal bulu Unam Sanctam

- 1302 – papež Bonifác VIII. Říká „Jak je jeden Bůh, jedna víra, jedna církev, tak je jedna moc v rukou římského papeže“ Pokračuje teorie 2 mečů a ke konci se uvádí „Prohlašujeme lidské stvoření, že podřízenost římskému papeži je nezbytnou podmínkou pro spasení“

  1. Dictatus Papae(1075)

    - dokument Řehoře VII – bezvýhradná pravomoc papeže v záležitostech církve, přisvojil si právo sesazovat císaře, osvobozovat poddané od přísahy věrnosti hříšných vladařů.

  2. Konstantinova donace

    - padělaný edikt vystavený údajně císařem Konstantinem. Zaručuje papeži Silvestru I. a jeho nástupcům nadvládu nad Římem, Itálií a celou Západořímskou říší. Dokument tak potvrzuje nárok katolické církve na území a postavení papeže je srovnatelné s postavením císaře

  3. Corpus Iuris Canonici

    - hl. pramen kanonického práva až do roku 1917. Soubor 6 velkých sbírek práva, které vznikly mezi lety 1140-1500. Vydané Řehořem XIII. V roce 1580. Decret Gratiani, Liber Extra, Liber sextus, Clementiae, Extravagance papeže Jana XXII. , extravagance běžné. Roku 1917 nahrazeny Codex Iuris canonici.

  4. Galikanismus

- menší vliv papeže na vnitřní poměry církve ve Francii než v jiných zemích (bylo konstatováno zvláštní bulou VIII. roku 1302) – dokončen boj o investituru

  1. Gortýnské zákony na Krétě

- zákoník z doby zákonodárců – pol. 7. až 6. st. př. n. l. – jeden z nejstarších dokumentů otrokářského práva, upravuje se v něm právo dědické, rodinné, majetkové atd.

  1. Typy vlád v Řecku

- a) otrokářská demokracie – vláda všech širokých vrstev svobodného obyvatelstva, svrchovaná moc náležela lidovému shromáždění všech plnoprávných občanů (Athény), 2) otrokářská oligarchie (aristokracie) – vládou nejzámožnějších otrokářů, kteří ovládly stát prostřednictvím rady (Sparta)

  1. Organizace státu ve Spartě

- vláda vojenské aristokracie, dva králové, titul doživotní a dědičný, Eforové – dohlížitelé v počtu pěti, byli nejmocnější ve státě, veleni na 1 rok, Gerúsiá – rada starších, rada 28 občanů, nejméně 60-tiletých, legislativní i zákonodárná moc, společně s efory moc správní, Apellá – lidové shromáždění – z občanů alespoň 30-tiletých, plnoprávných a „rovných“, neměli právo iniciativy, volební, rozhodování o nástupnictví krále, otázky války a míru atd.

Témata, do kterých materiál patří