Otázky do testu
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Státní donucení – dodržování práva a sankce
15. Druhy aktů aplikace práva, popiš jejich funkce !!VÍCEKRÁT!!
-
akt aplikace práva = individuální právní akt, který se dělí na konstitutivní a deklaratorní (viz č. 13)
16. Právní akt
-
Normativní právní akt (viz č. 6)
-
Individuální právní akt (viz č. 13)
-
Interní normativní akt – má normativní charakter, ale není pramenem práva; je závazný jen pro toho, kdo je na základě zákona účastníkem určitého vztahu, kterého se tyká (např.: směrnice, instrukce, statuty, organizační a pracovní řády, pokyny)
17. Smluvní normativní práva - charakterizovat jeden – snad tím jsou myšleny normativní smlouvy (?)
a) normativní smlouva (viz č. 4)
b) dispozitivní a kogentní normy (viz č. 9)
18. Právo pozitivní x právo přirozené
a) Právo pozitivní (ius positivum) – je výsledkem lidské volní aktivity (základní zdroj = lidská vůle). Jeho vynucení a kontrola jsou neodmyslitelně spojeny se státní mocí.
Znaky: známý a skutečně existující normotvůrce; působí na společnost; je změnitelné; je úmyslně stanovené
b) Právo přirozené (ius naturale) - je na pozitivním právu nezávislé (právo pozitivní ale může být závislé na přirozeném)> Základními atributy jsou morálka a spravedlnost. Není výsledkem lidské vůle, člověk jej jen poznává
Zdroje: božský normotvůrce, odvozeno z lidského rozumu, vychází ze samotné lidské podstaty
Znaky : empiricky nezjistitelný normotvůrce, obtížně poznatelné, zdánlivě neměnné a univerzální, nespojuje právo s lidskou vůlí
19. Právní subjektivita u FO – dnes už nahrazeno pojmem „právní osobnost“
a) způsobilost k právům a povinnostem – právní subjektivita pasivní;
Vznik: Obecně narozením, v ústavním právu 18 a 21 let (volební právo), v pracovním právu 15 let, resp. v návaznosti na ukončení povinné školní docházky. Nenarozené dítě (nasciturus) může být subjektem práva za předpokladu, že se narodí živé. Mrtvý je subjektem práva v tom smyslu, že někdo za něj např. musí vykonat poslední vůli, má nárok na ochranu cti atd.
Zánik: Smrtí, soudním prohlášením osoby za mrtvou.
b) způsobilost k právním úkonům (jednání) – právní subjektivita aktivní. Oprávnění vlastním jednáním zakládat, měnit nebo rušit právní vztahy, tj. nabývat práv a povinností. V plném rozsahu vzniká dosažením 18 let (zletilost). Nezletilí jsou způsobilí jen k úkonům, které jsou svou povahou přiměřeně rozumové a volní vyspělosti, odpovídající jejich věku (např. sedmileté dítě je způsobilé k uzavření kupní smlouvy – nákup lízátka, ale ne nákup auta). Jednotlivec může být soudním rozhodnutím částečně nebo úplně zbaven způsobilosti pro duševní poruchu.
c) způsobilosti k protiprávnímu jednání (deliktní) – zvláštní druh právní subjektivity aktivní.