Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky do testu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (45.45 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Důkazy mohou být přímé/nepřímé, původní/odvozené, zákonné/nezákonné

  1. Nalezení právní normy – ověří se autentický text normy, zda je norma účinná a zda není v rozporu s normou jinou -> následuje subsumpce (podřazení skutečnosti pod skutkovou podstatu)

  2. Vydání individuálního právního aktu (více o IPA u č. 13)

26. Platnost + účinnost a vztah mezi nimi

  • platnost – právní předpis je již součástí platného právního řádu. Právní předpis jí nabývá dnem vyhlášení ve Sb. ( = den rozeslání příslušné částky Sb., uvedený v jejím záhlaví, od tohoto dne musí být částka každému dostupná alespoň v každé obci -> tzv. legisvakační lhůta, která je obvykle dlouhá 15 dní

  • Účinnost - den, kdy právní předpis zakládá, mění nebo ruší právní vztahy, tedy „vstupuje v život“-> od toho dne je možná aplikace tohoto předpisu. Obvykle stanovena výslovně (nalezneme zpravidla na konci právního předpisu), ke konkrétnímu datu (pokud není určen konkrétní datum, platí, že se stává účinným po uplynutá legisvakační lhůty, tedy 15. dnem od vyhlášení)

27. Vyjmenuj pravidla při kolizi norem

  1. Lex superior derogat inferiori – právní norma obsažená v předpisu vyšší právní síly má přednost před normou obsaženou v předpisu nižší právní síly (např. ústavní zákon má přednost před „obyčejným“ zákonem, který má zase přednost před nařízením vlády nebo vyhláškou.)

  2. Lex specialis derogat generali – zvláštní úprava má přednost před normou obecnější, subsidiární, která se uplatní jen tam, kde zvláštní právní předpis věc sám neupravuje (například zákon o obchodních korporacích je pro společnosti lex specialis a občanský zákoník lex generalis).

  3. Lex posterior derogat priori – pozdější, resp. později účinný právní předpis má přednost před dřívějším („starším“) právním předpisem

28. Pojmy platnost, účinnost, legisvakace, derogace – samostatná otázka na obsolenci a desuetudo

Platnost, účinnost, legisvakace (viz č. 26)

Derogace = Zrušení (zánik) právních norem:

  1. uplynutím stanovené doby účinnosti

  2. zrušením Ústavním soudem

  3. novelizace mlčky

  4. desuetudo (už se dlouho nepoužívá -> přestane být platná); obsolence (norma je stále platná, ale je neúčinná ->jednorázová pravidla – např. Benešovy dekrety)

  5. derogace na základě kolizních pravidel (viz č. 27)

  6. derogace na základě derogačních klauzulí – zánik platné normy je výslovně ustanoven v normě nové (Generální derogační ustanovení – všeobecně vyslovuje, že ruší všechny právní normy, jež odporují ustanovení nového normativního aktu nabývajícího platnosti; Derogační ustanovení s taxativním výčtem všech zrušených normativních aktů)

29. Vztah mezinárodního a vnitrostátního práva, modely. jak je to v ČR?

Témata, do kterých materiál patří