Semináře kompletní výpisky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Ochrana poskytovaná právnickým osobám v NOZ
Právnickým osobám přísluší podobné nároky, jako fyzickým osobám (§ 135 NOZ). Právo na ochranu názvu obsahuje § 135 odst. 1 NOZ. Právnické osobě vznikají nároky na ochranu při zpochybnění jejího práva k názvu, vzniku újmy pro neoprávněný zásah do práva k názvu, případně pokud takový neoprávněný zásah pouze hrozí. Jsou to nároky na:
zdržení se jednání
odstranění následků takového jednání
poskytnutí přiměřeného zadostiučinění (§ 2951 NOZ)
I v NOZ připadají v úvahu další obecné nároky (nárok na náhradu škody - § 2894 a násl. NOZ, nárok na vydání bezdůvodného obohacení - § 2991 a násl. NOZ.
Firma podnikatele požívá zvláštní ochrany (§ 423 a násl. NOZ) proti nekalé soutěži (§ 2976 a násl. NOZ).
Je nutné rozlišovat mezi názvem právnické osoby a firmou podnikatele. Názvem právnické osoby rozumíme jméno, pod kterým je libovolná právnická osoba (kapitálová společnost, nadace, fundace, spolek…) zapsána v příslušném rejstříku. Firma podnikatele je jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku (tedy firmu může mít fyzická i právnická osoba, splňující kritérium podnikání, zapsaná v jediném – obchodním – rejstříku.
Právnické osoby
Institut právnické osoby vznikal jako obecný pojem v podmínkách přirozenoprávního myšlení, které bránilo připustit existenci subjektu. Jde o subjekt odlišný od člověka. Řešení poskytuje tzv. teorie fikce.
Druhy teorií fikce:
A) Teorie personifikace
B) Teorie fikce ve vlastním smyslu (právní technika)
C) Teorie transsubstanciace
Obecné znaky právnické osoby podle ObčZ
Vliv státu a práva na vznik/zánik PO
Právní osobnost (subjektivita, dříve způsobilost k právům a povinnostem)
„Svéprávnost“ (dříve způsobilost k právním úkonům)
Deliktní způsobilost
Organizační struktura
Identifikační znaky právnické osoby
6. Identifikační číslo
7. Název
8. Sídlo
9. „Národnost“ (osobní statut)
Podle § 118 ObčZ má právnická osoba právní osobnost (§ 15 odst. 1) od svého vzniku do zániku. Právní osobnost je (§ 20 odst. 1 ObčZ) způsobilost mít v mezích právního řádu práva a povinnosti. Právnická osoba může bez zřetele na předmět své činnosti mít práva a povinnosti, které se slučují s její právní povahou.
Jednání za právnickou osobu je v ObčZ chápáno jako zastupování (§ 161, 162 a násl. ObčZ), dobrá víra členů orgánů se přičítá právnické osobě.
Orgány právnické osoby za ni rozhodují a nahrazují její vůli (§ 151 odst. 1 ObčZ).
Orgánem právnické osoby může být i právnická osoba.
Právnické osoby veřejného práva a stát
-Podle § 20 odst. 2 ObčZ: „Právnické osoby veřejného práva podléhají zákonům, podle nichž byly zřízeny; stanovení občanského zákoníku se použijí jen tehdy, slučuje-li se o s jejich povahou.“