Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Semináře kompletní výpisky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (140.76 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

KDY? V pochybnostech, kdo zemřel dříve, má se za to, že zemřeli současně. (§27 ObčZ)

KDE? V pochybnostech – tam, kde nalezeno tělo § 28 ObčZ

(u prohlášení za mrtvého, tam, kde pobýval naposledy)

Nezvěstnost

-dříve faktická nezvěstnost

-dnes prohlášení nezvěstnosti (§66 ObčZ) – soud může prohlásit za nezvěstného svéprávného člověka, který opustil své bydliště, nepodal o sobě zprávu a není o něm známo, kde se zdržuje. Soud uvede v rozhodnutí den, kdy nastaly účinky prohlášení nezvěstnosti (zvláštní nesporné řízení)

-Na návrh osoby, která právní zájem (manžel, osoba blízká, spoluvlastník, zaměstnavatel, korporace, na níž má účast)

-Má význam při posuzování jednání, k nimž je třeba jinak udělení souhlasu, atd. se k této potřebnosti nepřihlíží.

-Pozbytí účinků prohlášení za nezvěstného: jeho návratem, jmenováním správce jmění, dnem, který platí za den smrti (§ 68 NOZ)

Prohlášení za mrtvého

Na návrh soud prohlásí za mrtvého člověka, o němž lze mít důvodně za to, že zemřel, a určí den, který se pokládá za den smrti. Člověk, který byl prohlášen za nezvěstného a vyplývají-li z okolností vážné pochybnosti, zda je ještě živ, ačkoli smrt není nepochybná. Min. 5 let od prohlášení za nezvěstného/ 7 let od poslední zprávy (výj. nezletilci § 74 odst. 2 ObčZ, zvláštní např. živelná událost 3 r. §75 ObčZ). Zjistí-li se, že je člověk na živu, nepřihlíží se k prohlášení za mrtvého, manželství a registrované partnerství se však neobnovuje.

Svéprávnost fyzické osoby (dříve způsobilost k právním úkonům)

-Způsobilost nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem (§ 15 odst. 2 ObčZ). Vzniká postupně, v závislosti na rozumové a volní vyspělosti a v plném rozsahu se (plné svéprávnosti) nabývá zletilostí, tedy dovršením 18 roku věku nebo uzavřením manželství (k její ztrátě nedochází ani zánikem manželství, ani prohlášením za neplatné)

§ 31 ObčZ:

„ Má se za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku.“

§ 9 ObčZ:

„Nezletilci mají způsobilost jen k takovým právním úkonům, které jsou svou povahou přiměřené rozumové a volní vyspělosti odpovídající jejich věku.“

Nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, není nikdy způsobilý jednat samostatně v těch záležitostech, k nimž by i jeho zákonný zástupce potřeboval přivolení soudu.

  • jsou-li schopni posoudit a ovládnout následky - jednají sami,

  • Nejsou-li, jednají zákonní zástupci (rodiče, osvojitelé, poručník, opatrovník, pěstoun),

  • Souhlas zákonného zástupce k určitému právnímu jednání nelzletilce nebo dosažení určitého účelu, pokud to nezakazuje zákon (§ 32 NOZ),

  • v zákonem stanovených případech - přivolení opatrovnického soudu (např. přivolení k provozování obchodního podniku),

  • § 36 ObčZ: Nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, není nikdy způsobilý jednat samostatně v těch záležitostech, k nimž by i jeho zákonný zástupce potřeboval přivolení soudu,

  • Zákaz závislé práce osoby mladší 15 let (výjimky pro určité činnosti),

  • Rozvázání pracovního poměru nezletilého mladšího 16 let zákonným zástupcem ve zvláštního případech,

  • Emancipace (prominutí let – venia aetatis) osoby starší 16 let (§ 37 NOZ – PŘIZNÁNÍ SVÉPRÁVNOSTI)

Témata, do kterých materiál patří