Obchod 2 - shrnutí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Monistický systém
Největší rozdíl od dualistického je, že zde lze kumulovat působnost obou obligatorních orgánů společnosti u jedné FO.
často se v úpravě monistického systému odkazuje na dualistický. např. § 456 ZOK.
zase tu jsou 2 obligatorní orgány: správní rada a statutární ředitel.
Správní rada:
-
není to nejvyšší orgán ani statutár. Nejvyšším je v monistickém systému VH!
-
má ovšem zčásti povahu kontrolního orgánu (odkazuje se zde na dozorčí radu) a zčásti působnost, kterou má v jiných PO statutár (např. působnost v oblasti obchodního vedení). Má také tzv. zbytkovou rozhodovací působnost (už víme, co to je ).
-
Je v tom prý bordel (pokud zákon hovoří o působnosti představenstva, vztahuje se to na správní radu), pokud hovoří o postavení členů představenstva, pak se to vztahuje na statutárního ředitele). jo, je to bordel…
-
členy zásadně volí a odvolává VH. Zásadně má 3 členy (stanovy mohou určit i nižší či vyšší počet). Může být jak kolektivní, tak individuální. Členem správní rady je i statutární ředitel. Správní rada volí a odvolává svého předsedu. Předsedou může být jen FO, předsedou může být i statutární ředitel.
-
funkce zaniká stejně jako u členů dozorčí rady v dualistickém systému.
-
statutární ředitel
-
obligatorní orgán, statutární orgán. Statutárním ředitelem nemůže být PO. Dopadají na něj ustanovení o členu představenstva (nestanoví-li ZOK jinak). V zákoně je spor o tom, kdo ho volí (jestli VH nebo správní rada) – (pokud to neurčí stanovy, je to v pytli) převažuje ale názor, že ho volí správní rada.
-
Statutární ředitel může být jen jeden.
-
Valná hromada AS
je to nejvyšší orgán AS. Akcionáři mají právo se jí účastnit, hlasovat tam, předkládat vlastní návrhy, požadovat vysvětlení.
je možné pořádat i valnou hromadu bez fyzické účasti (tzv. virtuální valná hromada).
Plní především funkce informační a rozhodovací (o základních otázkách chodu společnosti).
Působnost:
-
rozhodování o statusových věcech (rozhoduje o změně stanov, pokud tuto působnost určí stanovy). Ty to určují v podstatě vždy, protože pokud by to tam nebylo – ze zákona by museli rozhodnout všichni akcionáři pokud by bylo např. tisíc akcionářů, tak good luck sehnat od všech souhlas.
-
rozhodování o majetkových otázkách – např. rozhodování o převodu či zastavení závodu společnosti, možnost zakázat uzavření smlouvy s AS, která je pro ni nevýhodná (za podmínek § 56 odst. 2 ZOK), …
-
rozhodování týkající se akcionářů (souhlas k převodu akcií na jméno, rozhoduje o nuceném přechodu CP (viz squeeze-out), …
-
rozhodnutí týkající se organizace společnosti – volba a odvolání členů představenstva, likvidátora, rozhodování o pozastavení funkce člena, …
-
Svolání VH:
-
Musí se konat alespoň jednou ročně, pokud stanovy nevyžadují častější. Zákon ukládá, kdy VH konána být musí (např. nejpozději 6 měsíců od skončení posledního účetního období; bez zbytečného odkladu po zjištění ztráty (pokud dosáhla poloviny ZK, případně jiné vážné důvody).
-