Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Okruhy 2016

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (661.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pařížská úmluva na ochranu průmyslového vlastnictví

  • Patenty, užitné vzory, průmyslové vzory, ochranné známky, obchodní jména, údaje o původu zboží a označení původu, potlačování nekalé soutěže

  • Národní (asimilační) režim

  • Unijní priorita

  • Vlastní ustanovení

  • Administrativní rámec

Je to nejstarší mnohostranná mezinárodní smlouva na ochranu duševního vlastnictví (konkrétně na ochranu průmyslového vlastnictví). Pařížská úmluva má více jak 150 členů.

Pařížská úmluva obsahuje národní režim, tento režim, ale není bezvýjimečný (např. zvláštní procesní pravidla uplatňovaná vůči cizincům). Obsahuje právo přednosti (neboli priority). Na konci 19. Stol. Nebyl přihlašovatel chráněn vůči ostatním, kteří si v cizí zemi podali přihlášku stejnou. Tomuto zabraňuje princip priority/přednosti. Pařížská úmluva umožňuje to, že na základě první přihlášky podané přihlašovatelem v jedné členské zemi má přihlašovatel právo průběhu tzv. prioritní lhůty podat stejnou přihlášku v jiných smluvních zemích. Tyto následné přihlášky budou považovány za podané k datu té první přihlášky. Další přihlášky mají přednost před ostatními přihláškami podaných v průběhu prioritní lhůty jinými subjekty. Délka prioritní lhůty u přihlášek vynálezů a patentových a užitných vzorů je 12 měsíců a u ochranných známek a průmyslových vzorů je lhůta 6 měsíců. Právo přednosti se neuplatňuje automaticky, ale přihlašovatel se ho v dalších přihláškách musí dovolat. Dále Pařížská úmluva obsahuje některé normy přímo aplikovatelné v členských státech. Pařížská úmluva konstituuje tzv. Pařížskou unii na ochranu průmyslového vlastnictví – jedná se o organizaci, nevystupuje ale v mezinárodním prostředí. Pařížská úmluva v čl. 19 umožňuje členským státům sjednat další smlouvy, které jdou nad rámec mezinárodního standardu (smlouva o patentové spolupráci PCT, Madridská dohoda o mezinárodním zápisu ochranných známek).

  1. Předběžný průzkum, úplný průzkum patentové přihlášky

Předběžný průzkum

  • provádí ÚPV

  • účelem je vyloučení nepatentovatelných vynálezů a odstranění vad bránících zveřejnění přihlášky

  • přihláška může být zamítnuta (nesplňuje definici) nebo je přihlašovatel vyzván k odstranění vad (neodstatky pro zveřejnění), případně je řízení zastaveno (nedoplní-li)

Zveřejnění patentové přihlášky

  • ve Věstníku Úřadu po 18 měsících od priority přihlášky – i dříve, požádá-li o to přihlašovatel

  • základní údaje o přihlášce a přihláška je zpřístupněna veřejnosti k nahlédnutí

  • smyslem je kontrola odborné veřejnosti nad nárokovanými výlučnými právy (kdokoli může podat připomínky k patentovatelnosti předmětu přihlášky)

Úplný průzkum patentové přihlášky

Témata, do kterých materiál patří