Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PDV - Syllaby

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1. seminář – Úvodní seminář

Úvodní seminář

  • úvod do problematiky, systematika práva duševního vlastnictví, základní principy práva duševního vlastnictví, pravomoc a působnost orgánů v oblasti práva duševního vlastnictví

Předmětem práv jsou vybrané nehmotné statky. Některé nehmotné statky (např. život, čest...) svědčí ochrana prostřednictvím jiných právních institutů (např. všeobecná osobnostní práva), odlišují se tím, že jsou spjaty se samotnou existencí člověka, nikoli s jeho tvůrčí, vědeckou či uměleckou činností.

Mezi práva k duševnímu vlastnictví patří práva k:

- autorským dílům

- uměleckým výkonům

- vynálezům

- užitným vzorům

- průmyslovým vzorům

- ochranným známkám

- novým odrůdám rostlin

Rozeznáváme nehmotný statek a nosič, na kterém je zachycen (např. povídka jako nehmotný statek, kniha jako nosič tohoto nehmotného statku). Nehmotný statek není na nosiči existenčně závislý, přetrvává i po zániku nosiče. Oproti tomu u věcných práv existuje závislost trvání práva na existence věci, právo bez věci nemůže existovat (např. automobil a vlastnické právo k němu).

Jakmile je nehmotný statek zachycen na nosič, může se stát předmětem právních vztahů. Takové zachycení může být jen velmi dočasné (právo výkonného umělce může být předmětem právních vztahů i bez záznamu výkonu).

Nehmotné statky jsou potenciálně ubikvitní (všudypřítomné) - mohou být využívány neomezeně, bez ohledu na místo, čas a množství užívajících subjektů, tedy kdykoli, kdekoli a kýmkoli. Oproti tomu hmotný statek může v jeden okamžik užívat jen velmi omezený počet subjektů.

Právo duševního vlastnictví lze rozdělit na dvě hlavní skupiny:

1. Autorská práva a práva související s právem autorským

  • Autorská práva jsou práva, chránící nehmotné předměty vznikající při umělecké tvorbě, vědeckém bádání a uměleckém projevu (autorská práva a práva výkonných umělců), případně práva, vznikající v souvislosti se zaznamenáváním a přenášením autorských děl, resp. výkonů (práva výrobců zvukových a zvukově obrazových

2. Průmyslová práva a práva související s právy průmyslovými

  • Průmyslová práva jsou práva k nehmotným statkům, která jsou využitelná v průmyslu, včetně práv k označení.

Práva k duševnímu vlastnictví nevznikají automaticky se vznikem nehmotného statku. Vznik práv od vzniku nehmotného statku poněkud opožděn (k okamžiku vyjádření díla ve vnímatelné podobě, k udělení patentu...).

Principy

  • Registrační – Projevuje se zejména u většiny průmyslových práv. Říká, že ke vzniku práv – k nehmotnému statku je nutný formální úkon, registrace u příslušného orgánu. Autorská práva takový úkon nepotřebují a registrační princip se u nich neobjevuje.

  • Poplatkový – Formální úkon, vyžadovaný registračním principem, je podmíněn úhradou administrativního poplatku. Stejně tak trvání příslušné ochrany může být opět podmíněno poplatkovou povinností. Opět se jedná o princip vlastní průmyslovým právům.

  • Teritoriality – Nehmotný statek je chráněn pouze na vymezeném území, nikoli na celém světě. Tento princip je vlastní všem právům k duševnímu vlastnictví.

  • Zápovědní právo – Zakazuje třetím osobám užívat předmět ochrany bez souhlasu jeho majitele, resp. toho, komu svědčí příslušná práva k duševnímu vlastnictví. Právě toto právo je podstatou práv k duševnímu vlastnictví. Jedná se o právo absolutní, působí vůči všem.

  • Časová omezenost – Trvání práv k duševnímu vlastnictví je omezeno zákonem. Zde leží další z rozdílů oproti věcným právům, která mohou, za určitých předpokladů, trvat neomezeně dlouho.

Témata, do kterých materiál patří