Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PDV - Syllaby

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pod práva na označení patří i práva k obchodní firmě. Firmu má pouze podnikatel, jedná se o označení, pod nímž je podnikatel zapsán v obchdoním rejstříku. Podnikatelé v OR nezapsaní tedy takové ochrany nepožívají (advokáti, notáři, OSVČ...), mohou využít ochrany proti nekalé soutěži. Firma nesmí být zaměnitelná ani působit klamavě. Je vázána k podniku (smí být převedena s podnikem nebo jeho částí, nikoli samostatně.

Označení původu a zeměpisná označení

Vztahují se pouze ke zboží, nikoli ke službám. Užívají se k označení zboží původem z určitého území, musí být tedy ve vymezeném území vyrobeno nebo zpracováno. Toto území, vzhledem ke svým specifickým přírodním a lidským faktorům zboží propůjčuje specifičnost co do kvality či vlastností. Podléhá registračnímu principu. Má povahu veřejného statku, každý, kdo na vymezeném území produkuje specifikované zboží (určených vlastnistí a kvality), jej smí využívat, podléhá režimu bezúplatné zákonné licence.

Otázky:

A) Zápisná způsobilost

1) Jaká označení jsou způsobilá být ochrannou známkou? Jaká pravidla stanoví ohledně zápisné způsobilosti Směrnice 2015/2436/EU?

2) Jaké jsou absolutní a relativní důvody zápisné nezpůsobilosti dle českého zákona o ochranných známkách?

B) Průběh přihlašovacího řízení

3) U kterých ochranných známek není třeba podávat přihlášku ochranné známky?

4) Co je to tzv. námitkové řízení a jak probíhá?

5) Co je to Vídeňské třídění obrazových známek a Niceské třídění služeb a výrobků. Kde je naleznete?

Vídeňské třídění je mezinárodní systém třídění, který byl zřízen v roce 1973 Vídeňskou dohodou o mezinárodním třídění obrazových prvků ochranných známek. Spravuje jej Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO).

Vídeňské třídění tvoří hierarchický systém, který postupuje od obecného ke konkrétnímu, přičemž obrazové prvky ochranných známek rozděluje podle jejich tvaru do tříd, oddílů a sekcí.

Úřad EUIPO používá upravenou verzi Vídeňského třídění, která byla uzpůsobena jeho konkrétním potřebám vytvořením nových kódů a vypuštěním jiných, které se již nepoužívají.

Niceské třídění je systém třídění výrobků a služeb pro přihlášky ochranných známek Evropské unie (EU). Tvoří ho 45 tříd.

Niceské třídění řadí výrobky do tříd 1 až 34 a služby do tříd 35 až 45. Každou třídu charakterizuje záhlaví, které přináší obecné informace o typu výrobků a služeb v ní obsažených. Například záhlaví třídy 25 zní „Oděvy, obuv, kloboučnické zboží" a třídy 15 „Hudební nástroje".

Každá třída obsahuje skupinu klíčových slov umožňujících lépe definovat výrobky nebo služby, které mají být danou přihláškou ochranné známky EU chráněny. Při uvádění výrobků a služeb v přihlášce ochranné známky EU přihlašovatelům důrazně doporučujeme, aby používali klíčová slova Niceského třídění a předešli tak prodlevám během zápisu, které mohou být způsobeny mimo jiné nutností použitá klíčová slova přeložit. Používáním těchto obecných výrazů také umožníte přesnější vyhledávání v databázi ochranných známek EU, což v konečném důsledku povede k větší transparentnosti.

Témata, do kterých materiál patří